Hukukçular için İngiltere'de Eğitim İmkanları...

\\ \\ Hiç yorum yok

Hukukçular için İngiltere'de Eğitim İmkanları...


Hukukçular için yurt dışı eğitim imkanlarını araştırdığımız röportaj serimize, StudyACourse kurucularından Dr. H. Hakan Yıldırım ile devam ediyoruz. Uzun süredir İngiltere'de yaşayan Dr. Yıldırım; "İngilizceyi İngiltere’de öğrenmek, hukuku Hukuk Fakültesinde öğrenmek gibidir:)." diyor. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve sizi röportajımızla baş başa bırakalım. İyi okumalar..

1- Hakan bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Hukuk camiasını bir araya getiren ve bilgilendiren bu güzel platform için sizleri içtenlikle tebrik ederim. Bizimle de röportaj yaptığınız için teşekkür ederim.

Pazarlama doktorası öğrencisiyken bursla on iki yıl önce İngiltere’ye geldim. İngiltere’de eğitim ve diğer alanlarda çeşitli firmalarda çalıştım. Almanya’da bir şirkette genel müdür yardımcısı olarak çalıştım. Almanya’dan tekrar İngiltere’ye döndükten sonra StudyACourse’un kuruluşu içerisinde yer aldım. StudyACourse’un yanında akademik ve sosyal çalışmalara devam ediyorum.

2- StudyAcourse girişiminiz hakkında bilgi verir misiniz?

StudyACourse.com on yıllık bir yurt dışı eğitim danışmanlık tecrübesini online ortama taşıma fikriyle ortaya çıktı. Yurt dışında eğitim almak isteyenlerin tüm hizmetleri bir arada bulup alabilecekleri ve okulları, konaklama imkânlarını karşılaştırabilecekleri bir platform hizmeti almalarını istedik.

3- StudyAcourse.com İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilere nasıl bir hizmet veriyor? Lisansüstü eğitim hakkında da hizmet veriyor musunuz?

Öğrencilerin eğitime gitme düşüncesinden tekrar evlerine dönene kadar geçen süredeki ihtiyaçları olan tüm hizmetleri sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden yüzlerce okulu filtreleyebiliyor, karşılaştırabiliyor, yorumları okuyabiliyor ve okul seçimlerini yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra konaklama yerlerini, havaalanı transferlerini, uçak biletlerini de bizimle ayarlayabiliyorlar. Vize işlemlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Tüm bu süreçte ücretsiz eğitim danışmanlığı hizmeti de sunuyoruz.

Dil eğitiminin yanı sıra, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimiyle ilgili de hizmet veriyoruz. Şu anda iki binden fazla kurs sistemimizde mevcut. Dil eğitimi harici hizmetleri internet sitemize henüz yükleyemedik. Bu hizmetler için öğrencilerimiz bizimle direkt iletişime geçebilirler.

4- Dünyada teknolojiyle birlikte toplumlar arasında etkileşim hızla arttı. Hukukçular her zamankinden çok daha fazla yabancı dile ihtiyaç duyuyor. Hukukçular için genel İngilizce bilgisi malum yeterli değil,  hukuk İngilizcesi de bilmesi gerekiyor. İngiltere’de İngilizce eğitimi almak isteyen hukukçulara ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Belirttiğiniz gibi hukuk en sosyal ve etkileşimin yüksek olduğu alanlardan birisi. Hukukçularımız için yabancı dil artık standart olması gerekiyor.

İngiltere’de genel İngilizce, konuşma İngilizcesi ve akademik İngilizce’nin yanısıra hukukçularımız için Hukuk İngilizcesi kurslarımız da var. İngiltere’de İngilizce eğitiminde seçtiğiniz dil okulu, şehir, verilen eğitimin size uygunluğu önemlidir. Ayrıca biz gelen arkadaşlara gelmeden önce İngilizcelerini daha hızlı geliştirmelerini sağlayacak bilgileri de kişiye özel olarak veriyoruz. Genel anlamda özellikle hukukçu arkadaşlara İngilizce öğrenmenin yanı sıra buranın sosyal, kültürel, mesleki imkânlarından da faydalanmalarını tavsiye ederim.

5- Hukukçular neden İngiltere’de İngilizce eğitimi almalılar? Türkiye veya başka bir ülkedeki İngilizce eğitiminden farkı nedir?

Basit bir ifadeyle İngilizceyi İngiltere’de öğrenmek, hukuku Hukuk Fakültesi’nde öğrenmek gibidir diyebiliriz:). Nasıl ki Türkçe’yi sadece derslerde konuşmuyorsak, İngilizce’yi de hayatın tüm alanında (alışverişte, sokakta, günlük iletişimde) kullandığımız zaman özümseyip pratik hale getirebiliyoruz. Günlük kullanımlar, kısaltmalar, farklı ifadeler; bunların hepsini ancak yerindeyken anlayabiliyoruz. Ayıca, dilin yanı sıra kültürün öğrenimi de çok önemli.

6- İngiltere’de lisansüstü eğitim almak için IELTS’dan en az kaç puan almak gerekiyor?

ABD üniversiteleri TOEFL ile öğrenci alırken, İngiltere üniversiteleri İngiltere’ye has bir sınav olan IELTS ile öğrenci alıyor. Hukuk yüksek lisansı daha iyi bir İngilizce istiyor. Üniversiteler genelde IELTS’ten 7-7.5 arasında isterler. Bu da TOEFL için yaklaşık 95-110 arası bir sonuca tekabül ediyor. Bununla birlikte tamamlama dersleriyle daha düşük sonuçlarla da başlamak mümkün olabiliyor.

7- Başlangıç seviyesinde İngilizce bilgisi olan biri İngiltere’de Lisansüstü eğitim alabilecek dil seviyesine ortalama ne kadar sürede ulaşabilir?

İngiltere’de alınacak yoğun bir İngilizce ve çalışma ile 9 ayla 1 yıl arasında yüksek lisans seviyesinde bir İngilzce’ye kavuşmak mümkün. Tabii ki bu durum kişinin çalışmasına ve kabiliyetine göre de değişiyor.

8- İngiltere’de İngilizce kurslarının fiyat aralığı nedir?

Sanırım bu cevaplanması en kolay ve en zor soru. En kolay çünkü, şu anda internet sitemizde 2 binden fazla kurs seçeneğinin fiyatını elinizin altında görebiliyorsunuz. En zor, çünkü; Fiyat aralıkları süreye, okulun kalitesine, ek hizmetlerine göre çok değişiyor. Tek bir fiyat söylemek çok zor. Bununla birlikte aylık 5 bin TL’den başlayan okul ve konaklama için toplam fiyat almak mümkün.

9- Ortalama aylık yaşam maliyeti ne kadardır?

Şu an internet sitemizde aylık 5 bin TL’ye okul ve konaklama bulmak mümkün. Diğer maliyetlerde aylık 2-3 bin TL arasında olur. Toplam 7-8 bin TL’ye tüm masrafları karşılamak mümkün.

ehukuk.org: Çok faydalı bir röportaj oldu. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

H.Y.: İlginiz için StudyACourse ailesi olarak biz teşekkür ederiz, hukukçu arkadaşlarımıza da mesleki ve özel hayatlarında başarı ve mutluluk dileriz.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.