Amerika'da Hukuk Yüksek Lisansı (LL.M) - Röportaj

\\ \\ Hiç yorum yok

Hukukçular için yurt dışında lisansüstü eğitim imkanlarını araştırdığımız röportaj serisinin ilkini amerikadahukuk.com kurucusu Muhammed Üzüm (LL.M) ile gerçekleştirdik. Minnesota Üniversitesinde LL.M yapan Üzüm; "Amerika’da mastır veya doktora yapmak kariyeriniz için prestij ve başarı demektir." diyor.

-Muhammed bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Türkiye’de özel bir üniversiteden 2014 yılında mezun oldum ve Amerika’ya geldim. Burada bir süre dil eğitimi aldıktan sonra Amerika’da hukuk kariyerim ile ilgili planlamalar yaparak, pek çok LL.M. programına başvuruda bulundum. University of Minnesota LL.M. Programı’ndan burslu kabul aldım ve 2017 Mayıs ayında hukuk yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Şu an New York Eyaleti’nde butik bir avukatlık bürosunda Göçmenlik Hukuku üzerine çalışıyorum. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl başlattığımız “Amerika’da Hukuk” projesini arkadaşlarımız ile birlikte yürütüyorum.

-amerikadahukuk.com fikri nasıl oluştu, bu girişimi hayata geçirmek nereden aklınıza geldi?

“Amerika’da Hukuk” projesi ben ve benim gibi pek çok hukuk öğrencisinin hayallerinin peşinden giderken içerisinde bulundukları sürecin bir ürünü. Türkiye’de hukuk lisans eğitimi aldıktan sonra kendimi Türkiye’deki olanaklarla sınırlandırmak istemedim. Kendimi daha iyi geliştirerek ve farklı eğitim doktrinlerini, sistemlerini ve kültürlerini tanıyarak daha iyi bir hukukçu olacağıma inandım. Fakat bu yola çıktığımda, Amerika’da LL.M. yapmaya karar verdiğimde bu alanda bilgi alabileceğim Türkçe kaynakların oldukça eksik olduğunu fark ettim. Türkiye’de üniversite giriş sınavında başarılı olan öğrencilerin önemli bir kısmı hukuk fakültelerini tercih ediyor. Fakat diğer bölümlerden mezun olan öğrencilerin aksine hukuk fakültelerinden mezun olan öğrencilerin yurt dışı eğitim ve kariyer olanakları konusunda ulaşabilecekleri Türkçe bilgi kaynakları çok sınırlı. Türkiye’de yüzlerce parlak, çalışkan ve idealist hukuk öğrencisi var. Bu öğrencilerin kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri için öncelikle kendilerine sunulan fırsatlardan haberdar olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Kısaca, “Amerika’da Hukuk”, Türkiye’de hukuk okuyan binlerce parlak öğrenciye kariyerlerine giden yolda bir kapı daha aralamak için kurulmuş bir organizasyondur. Benim gibi hukuk kariyerine ABD’de devam etmek isteyen öğrencilerin ulaşabilecekleri bilgilerin eksikliğini görmemiz böyle bir oluşumun temellerini attı.

-Amerikadahukuk.com Amerika’da mastır (LL.M) veya doktora (S.J.D) yapmak isteyen hukuk öğrencilerine ne gibi hizmetler veriyor?

“Amerika’da Hukuk” ekibi olarak iki temel amacımız var; birincisi, kendi çabasıyla araştırarak Amerika’da hukuk master hayallerini gerçekleştirmek için uğraşan meslektaşlarımıza bu konuda ücretsiz, konsantre, doğru ve Türkçe bir bilgi kaynağı oluşturmak. İkincisi, adayların başvuru süreçlerinde sunduğumuz profesyonel destek ile daha hızlı, daha az masraflı ve özel tercihleriyle uyumlu bir şekilde başvurularını tamamlamalarını sağlamak.

Bu anlamda, sitemizin blog sayfası birinci amacımıza hizmet etmekte. Blogumuz ABD’de hukuk eğitimi edinme konusunda ilgili öğrencilerin başvuru öncesi ihtiyaç duyabilecekleri bilgi ve rehberliğe erişebilmeleri için tasarlandı. Bu sayfa üzerinden aday hikayelerimizi ve Amerika’da faaliyet gösteren LL.M. programlarını inceleyebilir; Amerika’da hukuk kariyerinize doğru ilerlerken sizi bekleyen süreç hakkında ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz. Blog sayfamızı takip ederek aday öğrenciler LL.M. veya SJD yapmayı gerçekten istiyorlar mı karar verebilirler.
Profesyonel olarak sunduğumuz danışmanlık hizmetlerini ‘Başvuru Stratejileri’ ve ‘Başvuru Dokümanlarının Düzenlenmesi’ seklinde ikiye ayırabiliriz. Adaylar bu hizmetlerden istediklerini seçerek yararlanabilir veya paket olarak indirimli tarifelerimizden yararlanabilirler.
‘Başvuru Stratejileri’, adayın LL.M. programı için temel koşullarından biri olan dil puanı (TOEFL ya da IELTS) sınırını aştıktan sonra başlayan ve hedeflediği LL.M. programından kabul alana kadar sunduğumuz birebir danışmanlık sürecini ifade ediyor. Bu süreçte adayı öncelikle başvuru sırasında kendisini bekleyen aşamalar hakkında bilgilendiriyor ve adayın yaşamak istediği şehir, burs imkanları, spesifik olarak tercih ettiği alan vb. kriterlere göre başvuru yapabileceği okulların listesini çıkartıyoruz. Daha sonra bu başvurular için adaya anlaşmalı olduğumuz okullar için başvuru ücreti indirim kodları sağlıyoruz. ‘Başvuru Stratejileri’ konusunda bizden hizmet alan adaylarımız, başvuru sürecinde akıllarına takılan her konuda danışmanlarımız ile birebir görüşebilir ve başvuru sonrası mülakat sürecine danışmanlarımız ile hazırlanabilirler.

‘Başvuru Dokümanlarının Düzenlenmesi’, niyet mektubu, öz geçmiş, referans mektubu, burs mektubu gibi LL.M. ve SJD başvuruları için gerekli olabilecek her türlü İngilizce dokümanın İngilizce dil bilgisi ve içerik olarak kontrol edilmesi üzerine adaylarımıza sağladığımız servis. İngilizce dil bilgisi/imla kontrollerimiz ana dili İngilizce olan ve bu alanda çalışan uzmanlar tarafından kontrol edilirken, dokümanların içerik kalite kontrolleri ise daha önce LL.M. başvuru sürecinden geçmiş ve bu süreci başarılı ile sonuçlandırmış kişiler tarafından yapılmaktadır. 

Ayrıca, hizmetlerimiz ve başvuru süreci hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyen ve bizi daha yakından tanımak isteyen adaylar, danışmanlarımız ile skype görüşmesi imkanından ücretsiz olarak faydalanabilirler.

-Birçok hukukçu Amerika’da mastır veya doktora yapmak istiyor. Amerika’da mastır yapmak bir hukukçuya ne kazandırır? (Size gelenler mesela Amerika’yı tercih nedeni olarak ne söylüyorlar? )

 

Bizi tercih eden öğrenciler genelde artık global bir dünyada yaşadıklarının ve daha iyi bir eğitimi hak ettiklerinin farkında olan öğrenciler oluyor. Bu anlamda ABD’de master veya doktora eğitimine devam etmek bir nevi global dünyaya ayak uydurma biçimi ve yeni bir kültürle tanışmanın yolu diyebiliriz. Aynı şekilde, hukuk alanında yüksek lisans ve doktora yapmak Türkiye’de aldığımız yerel hukuk bilgisini global ölçekte test etmek ve geliştirmek olarak da yorumlanabilir. Yurt dışında eğitim almış bir hukukçu en başta kendi yaşadığı ve büyüdüğü kültürel ve siyasi atmosferden çıkarak bilgi, beceri ve karakterini sınama fırsatı bulur. Kariyerini dünyanın ekonomik ve siyasi olarak en gelişmiş ülkelerinden birinde devam ettirmek için bir şans edinmiş olur. Bu anlamda, Amerika’da mastır veya doktora yapmak kariyeriniz için prestij ve başarı demektir. Amerika’da hukuk alanında master ve doktora yaparak edindiğiniz mesleki İngilizceniz ve prestij ile Amerika veya Türkiye’nin önde gelen hukuk bürolarında iş bulma şansı yakalayabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de hukuk fakültelerinin sayısının artması ve her yıl pek çok hukuk fakültesi öğrencisinin sektöre giriş yapması, adayların kendilerini bir adım daha öne çıkarabilmeleri için hukuki İngilizce ve uluslararası hukuk bilgisine sahip olmanın önemini ortaya koyar nitelikte.

-Amerika’da mastır deyince akla ilk İngilizce sorunu geliyor. Hiç İngilizce bilgisi olmayan biri Amerika’da 1 yıl içinde İngilizce öğrenip mastır veya doktora yapabilecek seviyeye gelebilir mi? TOEFL’dan en az kaç puan almak gerekiyor?


Türkiye’de hukuk eğitiminin Türkçe verilmesi öğrencilerin eğitim ve kariyerlerine yurt dışında devam etmesinin önündeki en büyük setlerden biri. Fakat bu engeli aşmak imkansız değil. Okuldan okula değişmekle beraber LL.M. ve SJD başvurularında sahip olmanız gereken minimum TOEFL puanı 80-100 arasında değişmektedir. Fakat ister Türkiye’de ister ABD’de hukuk kariyerinize devam edin, eğer başarılı bir hukukçu olmak veya uluslararası gelişmeleri takip etmek istiyorsanız mutlaka İngilizce bilmelisiniz. Bu anlamda, LL.M. veya SJD eğitimi almayı hedef haline getirmek adayları bu bariyeri aşmak için teşvik edecek önemli bir motivasyon kaynağı olabilir.

TOEFL’a alternatif olarak bazı LL.M. Programları IELTS dil sınavını da kabul etmektedir. Yazılı bir sınav olması ve konuşma kısmının bilgisayar ortamında değil de yüz yüze olması ile IELTS bazen Türkiye’den gelen adayların tercihi olmaktadır. Amerika’da LL.M için gereken IELTS puanı 6.5 ile 7.5 arasında değişmektedir.

Bu sınavlardan yeterli puanları almanın ne kadar zaman alacağı her bireyin öz geçmişine ve yeteneklerine göre değişiklik göstermektedir. Hiç İngilizce bilgisi olmayan birisi için 1 yıl yeterli olabilir, ancak bunun için söz konusu 1 yıllık sürecin yoğun bir tempo ve yüksek bir motivasyonla geçirilmesi gerekmektedir. Bu eğitimin Amerika’da alınması özellikle dil sınavlarının konuşma (listening) ve yazılı (writing) bölümleri için çok daha faydalı olacaktır. Bu konuda en önemli tavsiyemiz adayların dil öğrenmeye konsantre olarak bu süreci mümkün olduğu kadar kısa sürede tamamlamalarıdır. Aksi takdirde bu süreç gittikçe zor hale gelir ve adayları umutsuzluğa yönlendirirken zaman ve para kaybına da yol açar.

-Amerika’daki fakülteler başvuruda hangi kriterlere bakıyorlar. Mesela mezun olduğu okul önemli mi? Başvuru yapılan okula göre kriterler değişiyor mu?


Başvuru sırasında okulların dikkat ettiği kriter adayın mezun olduğu okuldan ziyade bu okulu nasıl bir not ortalaması ile bitirdiği ve niyet mektubunda kendini ve hedeflerini ne kadar iyi ifade edebildiğidir. Genel olarak LL.M. başvurularında öncelikle her adayın hukuk lisans derecesine sahip olması gerekir. Her başvuru için gerekli olan temel belgeler ise niyet mektubu, referans mektupları, öz geçmiş ve dil yeterlilik puanıdır. Referans mektuplarınızın sizi iyi tanıyan ve sizin hakkınızda ayrıntılı bilgiler verebilecek biri tarafından kaleme alınması, lisans öğreniminiz süresince içerisinde bulunduğunuz okul dışı aktiviteler ve dil yeterlilik sınavından aldığınız puan da başvurunuzu olumlu etkileyecek etmenlerdendir. Bu dokümanlar dışında başvurduğunuz LL.M. programına göre zorunlu veya isteğe bağlı ekstra dokumanlar talep edilebilir. Bu tarz dokümanlara örnek olarak burs mektubu, örnek İngilizce bir makale ve motivasyon mektubu gösterilebilir.

-Mastır ve doktora süreleri ne kadar? Amerika’daki lisansüstü eğitim sistemiyle alakalı kısa bir bilgi verir misiniz?


ABD’de lisansüstü eğitim LL.M. (hukuk yüksek lisansı) ve SJD (hukuk doktorası) olmak üzere ikiye ayrılır. LL.M. programı genelde 1 yıl sürer. Bu süreçte Amerikan Hukuku üzerine genel bir LL.M. yapabileceğiniz gibi hukukun belli alanlarına odaklanmış bir programa da katılabilirsiniz (Business Law gibi). SJD yapabilmek için Amerika’da LL.M. yapmış olmanız yeterlidir. SJD program süresi okuldan okula değişmekte fakat ortalama 3-5 yıl sürmektedir.

-Türk öğrencilerine bakış nasıl? Başvuru aşamasında veya eğitim sırasında avantaj veya dezavantajlı bir durumları var mı?


LL.M. özellikle uluslararası öğrenciler için tasarlanmış bir programdır ve oranlar değişse de dünyanın birçok yerinden öğrenciler bulunmaktadır. Bu anlamda çok uluslu ortamı ile kendinizi en rahat hissedeceğiniz eğitim programlarından birisidir. Amerika’da okullar genelde çeşitliliğe ve çok kültürlülüğe değer verdikleri için başvuracağınız okuldaki Türk oranının az olması sizin için avantaja dönüşebilir.

-Amerika’da ücretsiz mastır veya doktora imkanı var mı? Burs imkanları ve koşulları nelerdir?

Burs imkanları ve koşulları okuldan okula değişmekte olup tam burs hakkına sahip olmak zor olsa da imkansız değildir. Amerika’da Hukuk ekibi olarak bu konuda çok tecrübeli ve iddialı olduğumuzu söyleyebiliriz. Burs oranları hazırlanan başvuru dosyasının ne kadar güçlü olduğu ve başvurulan hukuk fakültesinin maddi imkanlarına göre değişiklik gösterir. Uluslararası öğrenciler için temel burs kaynağı hukuk fakültelerinin sundukları burs imkanlarıdır. Bu bursları ihtiyaç odaklı, başarı odaklı ve spesifik burs imkanları olarak üç kategoriye ayırabiliriz. Spesifik burs imkanlarına örnek olarak tanınmış bir kişinin adıyla verilen burslar, fakültenin ve bir organizasyonun ortaklığı neticesinde sunduğu burslar ya da spesifik bir ülkenin vatandaşlarına yönelik sunulan burslar gösterilebilir.


Talep edilen burs türüne göre başvuru koşulları değişiklik gösterse de burs başvurularında en önemli faktör adayın not ortalaması ve dil yeterlilik puanıdır. Çünkü, not ortalaması ve TOEFL dil puanı dışında başvuru yaparken teslim edeceğiniz her belgeye müdahale etme ve maksimum kaliteye ulaştırma imkanımız var. Bu zamana kadar profesyonel danışmanlık hizmeti sunduğumuz her aday yerleştikleri LL.M programlarından burs alabildiler. Bunlar arasında $55,000 değerinde tam burs alanlar da 2.5 not ortalamasına rağmen $25,000-$40,000 değerinde burs alanlar da mevcut. 


Amerika’da hukuk doktorası yapmak isteyen adaylar için burs imkanları ilginç bir şekilde master programlarındakilere göre daha sınırlıdır. Ayrıca, Amerika’da farklı disiplinlerde doktora programlarında asistanlık pozisyonunda çalışmak çok daha kolayken hukuk doktora programlarında bu imkanlar daha kısıtlıdır. Buna rağmen, New York University (NYU) gibi doktora öğrencilerine tam burs sağlayan ve üstüne harçlık veren üniversiteler olduğu gibi, University of Iowa gibi asistanlık imkanı sunan üniversitelerde vardır.

Sonuç olarak yeterli araştırma ve emek ile Amerika’da hukuk master ve doktora programlarından burslu kabuller almak mümkün.

-İngilizceyi öğrendik, okula kabulü de aldık asıl soru şu ne kadar ödeyeceğiz? Amerika’da okula ödenecek ücret aralığı nedir? Aylık ortalama barınma ve yeme içme maliyeti nedir?

Okula ödenecek ücret aralığı aldığınız burs miktarına göre değişecektir. Tam burs almanız durumunda bir eğitim masrafınız olmayacağı gibi aldığınız burs miktarına göre eğitim ücreti minimum düzeye indirilebilir. Okulların eğitim ücretleri dışında, sigorta ve okulun bazı hizmetlerinden faydalanmak için okula ödemeniz gereken $2,000-$4,000 tutarında masraflar vardır. Başvurduğunuz okullardan burs alamamanız durumunda LL.M. programı ücretleri, daha ucuz ve daha pahalı programlar olmakla birlikte, ortalama $40,000-55,000 arasıdır. Yaşam masrafınız ise bulunduğunuz şehre göre değişir. Küçük bir şehirde aylık ortalama $1,000-1,300 arası bir miktarla geçinebilecekken büyük bir şehirde masraflarınız $2,000’a kadar çıkabilir.

-Amerika'da lisansüstü eğitim almak isteyen hukukçular için çok faydalı bir röportaj oldu.
Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz...


ehukuk.org özel
Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.