Legaltech Girişimleri

\\ \\ Hiç yorum yok
Legaltech, kısaca hukuk hizmetleri alanında çözüm üreten teknoloji girişimleri olarak ifade edilebilir. Dünya'da pek çok ülkede legaltech yatırımları artıyor. Ancak hemen hemen her ülkede bu yatırımlara karşı bir direnç olduğu söylenebilir. Türkiye'deki mevzuat birçok legaltech yatırımı için uygun değil bu yüzden bu alandaki  yatırımlar çok uzun süreli olmuyor. Bu yazıda Dünya'daki legaltech yatırımlarına göz atacağız.
Angel.co listesinde 691 legaltech girişimi listeleniyor. Ancak bu listenin çok da sağlıklı olmadığını söyleyelim. Bir çok kapanmış girişim de bu listede mevcut güncel listeye Bob Ambrogi'nin blogundan ulaşabilirsiniz.

Legaltech girişimleri şu alanlarda yoğunlaşıyor;

  1. Avukat-müvekkil arasında bağ kuran girişimler. Bunun en önemli örneği Avvo.com (Bu alandaki girişimlerin Türkiye'de yapılması hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz.)
  2. Online avukatlık hizmeti veren girişimler. Bunlar özellikle startuplara ihtiyacı olan hukuki belgeleri sunan veya online olarak avukatlık hizmeti veren girişimler. (Bu alandaki girişimlerin Türkiye'de yapılması hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz.)
  3. Legaltech girişimlerinin ezici bir çoğunluğunu Yapay Zeka temelli sözleşme veya belge yönetim yazılımları oluşturuyor. Bu alandaki girişimler özellikle avukatların tekrar eden işlemlerini kolaylaştırmak için oluşturulmuş yapay zeka teknolojisi. (Avukatlara yönelik bu tarz girişimlerin ülkemiz mevzuatına aykırı olmadığını düşünüyoruz.)
  4. Yapay zeka temelli chatbot veya robot avukat girişimleri. Bunlar özellikle kira sözleşmeleri, tüketici uyuşmazlıkları gibi konularda kullanıcıya belirli sorular sorduktan sonra belge oluşturup, hukuki başvurularda yardımcı olan sistemler.  (Bu alandaki girişimlerin Türkiye'de yapılması  hukuka aykırı  olduğunu düşünüyoruz.)
  5. Sosyal medya ve web üzerindeki bilgileri anlamlandırarak avukatların davalarında kullanması için veri toplayan az sayıda da olsa girişimler var.
Legaltech alanındaki girişimler genel hatlarıyla yukarıda yazdığım alanlarda yoğunlaşıyor. Legaltech girişimleri dirençle karşılaşmasına ve ağır ilerlemesine rağmen adından söz ettirmeye devam edeceğe benziyor...

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.