Mülakat Sonuçları Niye Açıklanmıyor?

\\ \\ Hiç yorum yok
3 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen Hakimlik ve Savcılık Sınavı'nın ardından Ağustos ayında mülakatlar gerçekleşmişti. 15 Eylül'de mülakatlar bitmesine rağmen hala sonuçlar açıklanmadı 6750 aday heyecanla sonuçları bekliyor. Peki sonuçlar niye açıklanmıyor?

pgm.adalet.gov.tr sitesi tıklanma rekoru kırıyor.

Geçen hafta katıldığı bir programda hakimlik mülakatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Hakimlik sınavıyla ilgili komisyonumuz, mülakatını bitirdi. Sanıyorum Bakanlığımız, hakimlik savcılık ile ilgili yapmış olduğu sınav sonucunu haftaya herhalde açıklar." ifadelerini kullanmıştı. Bakanın bu haftayı işaret etmesi nedeniyle adaylar 27 Ekim Cuma günü Personel Genel Müdürlüğü sitesine yoğun giriş yaptılar. Dün genel müdürlüğün sitesinin görüntülenme sayısı 100.000'nin üzerine çıktı. Bugün bile öğle saatlerinde site sayacı 20.000'nin üzerine çıkmış durumda.

Adaylar isyanda...

Adaylar yaklaşık 5 aydır sınav sürecine kilitlenmiş durumda. Kimi düğününü kimi askerliğini erteliyor. Avukatlar yeni dosya almakta çekingen davranıyor. Yeni iş başvurusu yapacaklar sonuçlar gelmeden yapamıyor. Bakanlığın süreç ile ilgili açıklama yapmaması adayların stresini daha da arttırıyor.

Peki niye sonuçlar açıklanmıyor?

Bilindiği üzere Hakimlik mülakat sonuçları geçtiğimiz yıl mülakatların ardından 18 gün sonra açıklanmıştı. Bu yıl geç kalınmasında güvenlik soruşturmalarının uzun sürmesinin etkili olduğu düşünülüyor. Bir önceki sınavda alınanlardan KHK ile ihraç edilenlerin olması sürecin daha titiz yürütülmesine sebep olduğu söylenebilir. Bunun yanında Bakan değişikliği akabinde Müsteşar ve HSK genel sekreter yardımcılarının değişmesi süreci uzatmış olabilir. 
Yeni sınavın başvuru sürecinin  1-8 Kasım 2017 tarihinde olması sonuçların en geç 31 Ekim 2017 Salı günü açıklanacağı tezini kuvvetlendiriyor.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.