Türkiye'nin En Güçlü Hukuk Müşavirlerinden Öykü APİ...

\\ \\ Hiç yorum yok
Öykü Api
Ehukuk.org olarak başarılı avukatlarla röportaj yapmaya devam ediyoruz. Daha önceki röportajlarımızı Türkiye'nin en önemli hukuk  bürolarının sahipleriyle yaptık. Bu röportajımızda ise Legal500 tarafından organize edilen “GC Powerlist – Turkey” de Türkiye'nin en güçlü hukuk müşavirleri listesinde yer alan Öykü Api ile yapıyoruz...

1-      Öncelikle vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, ismim Öykü Api. 2003 yılında, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. On üç yıldır çeşitli şirketlerde hukuk müşaviri olarak görev yapmaktayım. 

2-      Legal500 tarafından organize edilen “GC Powerlist – Turkey” de Türkiye'nin en güçlü hukuk müşavirleri listesinde yer aldınız, bize GC Powerlist’den bahseder misiniz?

Elbette, bu benim için de oldukça heyecan verici bir deneyim oldu. Legal 500, dünya genelinde yaptığı araştırmalar ve hazırladığı listelerle hukuk sektörünün nabzını elinde tutan bir kuruluş. Esasen hukuk bürolarının vermiş oldukları hizmetlere yönelik olarak her yıl yenilenen bir referans listesi oluşturuyorlar. Bununla birlikte, son yıllarda aynı uygulamayı ülke bazında hukuk müşavirleri için de yapmaya başladılar.

Adayları tamamen kendi insiyatiflerinde ve titizlikle yürüttükleri araştırmalarla belirliyorlar. Sonrasında sizden kısa bir özgeçmiş alıp, mevcut başarılarınız ve farklılaşan özellikleriniz konusunda size bir anket uyguluyorlar. Bu noktada dahil olduğunuz projeler, katkı sağladığınız iş modelleri ya da uluslararası başarılar seçim aşamasında önemli birer kriter oluyor.

3-      Bir şirketin hukuk müşavirliğinde çalışmanın avukat için artıları ve eksileri nelerdir? 

Sanıyorum bir şirket içinde çalışmanın avukatlar için en büyük artısı, büyük resmi daha net olarak görebilmeleri. Çünkü şirketin içerisindeyken o şirketteki işin ve süreçlerin de bir anlamda sahibi gibi hareket etmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla bu sizi, sadece görüş vermekten ziyade, işe yönelik çözüm önerileri ortaya koyan bir iş ortağı haline getiriyor.

4-      Başında bulunduğunuz hukuk müşavirliğinin kurumsal yapısını hakkında bilgi verir misiniz?

Mevcut şirketimde sekiz yıldır görev yapıyorum, şirketteki ilk hukuk müşaviri olduğum için departmanı da kendim tasarlama ayrıcalığına sahip oldum. İki kişilik bir ekibimiz ve proje bazlı olarak birlikte çalıştığımız hukuk büroları söz konusu.

5-      Meslek hayatınızda dönüm noktam dediğiniz bir olay veya dava var mı?

Son üç yıldır hukuk fonksiyonunun yanında çeşitlilik yönetimi ile ilgili bir proje yürütüyorum. Proje kapsamında engelsiz çalışanlar, kadın liderler ve çalışan ebeveynler gibi çeştili kulüplerimiz ve aktivitelerimiz var.

Bu projedeki rolümle 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Kurumsal Hukuk Müşavirleri Birliği (Association of Corporate Counsel) tarafından Matthew J. Whitehead Çeşitlilik Ödülü’ne layık görüldüm.     

6-      Meslek hayatınızda karşılaştığınız en ilginç veya unutulmaz anınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Bundan yaklaşık on yıl kadar önce içinde yer aldığım bir birleşme projesinde devralınan şirketin, yetmişli yaşlardaki muhasebecisi ile devaralan şirketin genç finansçıları arasında bilançodaki bir kalemle ilgili olarak bir tartışmaya şahit olmuştum. Muhasebeci amca, herhangi bir bilgisayar ya da hesap makinesi kullanmaksızın hesaplamayı doğru bir şekilde tamamlayarak herkesi şaşırtmıştı. Bu bana her zaman yapılan işteki tecrübenin ne kadar önemli bir nokta olduğunu anımsatır.

7-      Avukat alımlarında özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?

Akademik altyapı ve yabancı dil elbette aradığımız temel kriterler arasında. Bununla birlikte çözüm odaklı ve liderlik potansiyeli olan, kendini geliştirmeye açık bireylerle çalışmaya özen gösteriyorum.

8-      Mesleğe yeni başlayan avukatlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Bugün hukuk da farklı alanlarda uzmanlaşılabilen bir branş. Bu yüzden kesinlikle öğrencilik döneminde farklı yerlerde çalışmanın insanın ne istediğini daha erken anlayabilmesi için önem arz ettiğine inanıyorum. Ayrıca yenilikleri takip etmek ve sadece Türkiye’de değil dünyada da neler olup bittiğinden haberdar olmak gerekiyor. 

9-      Mesleki anlamda en büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Şimdiye kadar pek çok farklı ve uluslararası platformda Türkiye’yi temsil etme şansına sahip oldum bunun gelecekte de yeni projelerle devam etmesini umuyorum.

10-  Sürekli olarak takip ettiğiniz dergi, blog, web sitesi veya gazeteyi bizimle paylaşır mısınız?

ACC,  Lexology, Business Insider, HBR ve elbette Ehukuk gibi web sitelerini düzenli olarak  
takip ediyorum. 


Ehukuk.org


Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.