Türkiye’de modern avukatlığın kurucularından Muhammet Aksan...

\\ \\ Hiç yorum yok
   
                Av.Muhammet Aksan Röportajı

      1-Sizi Türkiye’nin en önemli hukuk bürolarından birinin sahibi olarak biliyoruz ancak sizi daha yakından tanımak isteriz bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Stajımı bitirmemin hemen ardından 1984 yılında Aksan Hukuk Bürosu’nu kurdum. 30 yılı aşkın süredir özel kuruluşların yanı sıra kamu kuruluşlarına da danışmanlık hizmeti vermekteyim. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul Ticaret Odası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi nezdinde de aktif olarak hizmet vermeye devam etmekteyim. Ayrıca DEİK Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkan Vekilliği, DEİK Türkiye-Singapur İş Konseyi Başkan Yardımcılığı ve DEİK Türkiye-Hong Kong İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmekteyim. Bunlara ek olarak İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Genel Kurul üyesi ve İstanbul Ticaret Odası Tahkim Merkezi’nde (ITOTAM) başhakem olarak yer almaktayım.

2-      Meslek hayatınızda dönüm noktam dediğiniz bir olay veya dava var mı?

Mesleğe ilk başladığım aylarda çok fazla müvekkillim yoktu, her şeye sıfırdan başlamıştım. Bir sabah vapurda işe giderken iki adamın aralarındaki konuşmaya şahit oldum. Adamlardan biri karşılıksız çek ile ilgili sıkıntı yaşadığını anlatıyordu. O sabah adamlar ile tanışmak için onları işyerlerine kadar izledim, tekstil sektöründe çalıştıklarını öğrendim. Hayatımın iki tane dönüm noktası oldu. Biri vapurda karşılaştığım kişiyi izlememin ve onların işyerinde saatlerce oturmamın neticesinde kendileri ile iletişim kurmam neticesinde tekstil sektöründe avukatlık yapmaya başladım. İkinci dönüm noktam ise; bir Musevi müvekkilimin önerisi ile yabancı ortaklı bir firmanın avukatlığına başlamam ve bunun neticesinde New York ve Londra’daki hukuk büroları ile irtibata geçmemiz oldu. Bu irtibatımız yıllar içinde başarılı bir işbirliğine dönüştü ve dev Japon firmalarının hukuki danışmanlığını yapmamıza imkan yarattı.

3-      Meslek hayatınızda karşılaştığınız en ilginç veya unutulmaz anınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Yaklaşık 15 yıl önce, bir İtalyan müvekkilimin daveti üzerine Milano’ya gittim. Müvekkilim, Milano’da beraber çalıştığı hukuk bürosunun ortakları ile beni tanıştırmak istedi ve bir görüşme ayarladı. Görüşmemiz sırasında Aksan kartımı kendilerine verince ofisin ortaklardan biri olan meslektaşım: “Aaa Aksan!” dedi. Ben de: “Aksan’ı tanıyor musunuz?” diye sordum. Hayır cevabını aldığımda niye şaşırdıklarını sordum ve hayatımın en unutulmaz anını o cevapla yaşadım. Meslektaşım: “Biz büyük bir Amerikan hukuk ofisinin İtalya ortağıyız. Ortağı olduğumuz ofis, Türkiye’de beraber çalışabileceği bir büro arayışı içindeydi. Bu süreçte bir Amerikan araştırma şirketine Türkiye’deki hukuk ofislerinin araştırmasını yaptırmış Önerilen bürolardan biri Aksan ama asıl benim dikkatimi çeken Aksan’ın altına düşülen nottu.” dedi. Ben de notun ne olduğunu sorunca, notta benim için; “Türkiye’de modern avukatlığın kurucularındandır.” Yazısı olduğunu söylediler. Bu notun nedenini de ilk ortaklık müessesesi ve ilk maaşlı şirket danışmanlığı sistemini kurduğumu öğrenmiş olmaları olarak belirtmişler.

4-       Bize biraz Aksan Hukuk bürosunu anlatır mısınız?

Aksan Hukuk Bürosu ulusal ve uluslar arası bazda yerli ve yabancı şirketlere ve aynı zamanda kamu kurumlarına hukukun her alanında ful servis hizmet ve danışmanlık veren bir hukuk bürosudur. Başta Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde yerel hukuk bürolarıyla, uluslararası alanda ise İngiltere, Azerbaycan, Kazakistan ve Japonya’daki doğrudan girişimleri ile Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Almanya, İtalya, Fransa, Rusya, Belçika ve Körfez Ülkelerinde işbirliği halinde olduğu hukuk bürolarıyla müvekkillerine dünya ölçeğinde hukukun her alanında hizmet veren bir hukuk bürosudur.


Aksan’ın temel ilkesi Avukatlık mesleğini, meslek onuruna yaraşır şekilde icra ederken dünya standartlarında hukuk üretmek ve büro yönetmek ilkesine sahiptir. En temel değerimiz “insan”dır. Aksan kendi genç kadrosunu yetiştirerek bir ekip kurmuştur. Bizim için bütün takım arkadaşlarımız sadece mesai arkadaşı değil aynı zamanda uzun yol arkadaşlarımız olarak kabul ederiz. Öyle ki yedi ortağımdan altısı stajyer olarak başlayıp partner olmuşlardır. Ben Aksan’ı bir hukuk bürosundan ziyade bir “Avukatlık Okulu” olarak görüyorum.


5-      Aksan hukuk bürosunun kurumsal yapısını hakkında bilgi verir misiniz?

Aksan Hukuk Bürosu, hukukun çeşitli alanlarında çözüm üreten avukatlardan oluşan departmanlar bulunmaktadır. Bu çerçevede büromuz, altı ana birim/departman (Uluslararası Yatırımlar ve Ticaret Hukuku Departmanı, Dava Departmanı, Danışmanlık Departmanı, Fikri Mülkiyet Hukuku Departmanı, İş Hukuku Departmanı, İcra/İflas Hukuku Departmanı) ve bu departmanlara bağlı alt gruplardan (Gayrimenkul Hukuku, Enerji Hukuku, Sigorta Hukuku, Basın Hukuku, Bankacılık ve Finans Hukuku, Vergi Hukuku, vs.) oluşan bir yapıya sahiptir. Bu departmanlar ortak veya yönetici avukatlar tarafından yönetilmektedir.

Ofisimizde İngilizcenin yanında Almanca, Fransızca, Arapça, Japonca ve Rusça dillerinde hukuk üretimi sağlanır ve danışmanlık hizmeti verilir.

6-      Avukat alımlarında özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle bir adayla görüşmemiz sırasında gözlemlemeye çalıştığımız husus, gerçekten avukatlık mesleğini ne kadar sevdiği ve icra etmeye ne kadar istekli olduğudur. Bir hayalinin veya idealinin olup olmadığının ışığını görmeye çalışırız. Daha sonra daha somut özelliklere bakıyoruz. Yabancı dil bir avukat adayında aradığımız ilk özelliktir. İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil bilen adaylar her zaman bir adım önde oluyorlar. Bunun dışında adayın yüksek lisans/doktora durumu, ortalaması ve mezun olduğu okulun ve iletişim kabiliyetlerinin de tercihlerimize etkisi olmaktadır.

7-      Türkiye’deki hukuk eğitiminin kalitesini yeterli buluyor musunuz? Bu bağlamda sitemizin her yıl yaptığı “En iyi 10 hukuk Fakültesi” sıralaması hakkında yorumunuzu alabilir miyiz?

Hukuk eğitiminin kalitesini ne yazık ki yeterli bulmuyorum. Hukuk eğitiminin yanında avukatlık mesleğini icra etmek için gereken girişimcilik ve iletişim kabiliyeti derslerinin ve doğru yazma ve imla derslerinin de verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Listenizde yer alan hukuk fakültelerinin hepsi birbirinden değerli ve önemli fakültelerdir. Bu listeye girememiş birçok üniversitenin hukuk fakültesinin de başarılarını gözlemlediğimi belirtmek isterim. En iyileri hangileridir diyemeyiz ancak tercihlerimiz İstanbul, Marmara, Bilgi, Bahçeşehir ve Özyeğin Üniversitelerinden mezun olan arkadaşlarımızdan yanadır.


8-      Değişen hukuk piyasasını ve artan rekabeti nasıl görüyorsunuz?

Oldukça olumlu bulduğumu belirtmek isterim. Hukuki danışmanlık ve avukatlık alanında rekabetin gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Rekabet canlılığı ve kaliteyi beraberinde getirir. O nedenle rekabetin artmasından taraftarız. Çok sayıda yeni avukat meslektaşımız ve son derece genç ve dinamik yeni hukuk büroları mesleki faaliyetlerine başlıyor ve çok güzel işler yapıyorlar. Bunun temelinde hukuk alanının gelişmesi ve derinleşmesi açısından faydalı olduğu gibi rekabeti artırarak nitelikli hizmet verme gayretini de ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle bu gelişmeleri destekleyen ve önünü açan hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiği kanısındayım. Hukukun ve avukatlığın Anglosakson sistem ile uyum içinde olmasını uygun buluyorum. Türkiye’deki yerli ve yabancı yatırımcıların böyle bir sistemdeki hukuk hizmetine ihtiyaç duyduklarını düşünüyorum.

9-      Mesleğe yeni başlayan avukatlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Mesleğe yeni başlayan değerli meslektaşlarımızın ilk gayesi “öğrenmek” olmalıdır. Bilgilerini sürekli arttırmaları gerekmektedir. Temsil kabiliyetlerini ve girişimci ruhlarını geliştirmelidirler. Avukatlık, müvekkilini temsil etme işidir. Ancak temsil edecek bir müvekkil bulunması da girişimci bir ruh ile elde edilir. Sivil toplum ve meslek örgütlerinde aktif olarak görev almalarını, her daim dürüst ve güvenilir olmalarını ve bunu fiilen yaşayarak hissettirmelerini tavsiye ederim. Bunlara ek olarak hukuk camiasındaki meslektaşları ile düzgün ve iyi ilişkiler kurmalarının önemini de hatırlatmak isterim.

10-  Mesleki anlamda en büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

En büyük hayalim, dünyadaki en saygın hukuk büroları arasında yer almaktır. Bugün otomotivden sağlığa, alanlarında dünya çapında marka olmuş müvekkillerimiz gibi biz de Aksan olarak dünya çapında en bilinen ve saygı duyulan bürolardan biri haline gelmek istiyoruz. Bu hayalimizde epeyce yol kat ettiğimizi de belirtmek isterim.


11-  Sürekli olarak takip ettiğiniz dergi, blog, site, gazete vb. var mı?


Uluslararası ekonomik yayınları takip etmeye çalışıyorum. Ofisimize de günlük gazetelerin tamamı alınır. Elimden geldiğince günlük gazeteleri de takip etmeye çalışıyorum.

ehukuk.org olarak Sn. Muhammet Aksan'a bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz.


Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.