10 Dakikada Hukuk Anlattı...

\\ \\ Hiç yorum yok
Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından organize edilen ve Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nün ev sahipliği yaptığı "Grand Turkey Science Slam" etkinliğinin beşinci ayağı Selçuk Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.
Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Lutz Peschke'nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte araştırmacılar konularını eğlenceli bir dille 10 dakikada anlattı ve seyircinin puanlamasıyla birinci ödüllendirildi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aşır Genç, Selçuk Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ülfet Atav, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aşır Genç, "Konya'da ilk defa gerçekleştirilen Grand Turkey Science Slam etkinliğine Selçuk Üniversitesi olarak bugün biz ev sahipliği yapıyoruz. 18 Mart'ta ilk aşamasını gerçekleştirdiğimiz bilim yarışmasının bugün finalini yapıp birinciyi belirleyeceğiz" dedi.
6 YARIŞMACI FİNALE KALDI
Selçuk Üniversitesi'nden 50'nin üzerinde başvurunun alındığı yarışmada jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu 6 yarışmacı finale kaldı. Ödül töreninin öncesinde izleyicilere 10'ar dakikalık sunumlarını gerçekleştiren yarışmacılar, sunumlarından sonra izleyicilerin puanlamasına tabi tutuldu. En çok puanı mini skeç ve sunumuna renk katan Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arıkan aldı.
Arıkan, "6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu Hükümlerine Göre Satıcının Ayıba Karşı Tekeffül Sorumluluğu" isimli sunumuyla birinci olarak İstanbul'da yapılacak finalde yarışmaya hak kazandı.
Finale kalan Mühendislik Fakültesi Arş. Gör. Muharrem Aksoy, "Akışkanlar Mekaniği Ne İşe Yarar Ki?" sunumuyla ikinci, Mühendislik Fakültesi Doktora Öğrencisi Okan Demir "Kompozit Malzemeler" sunumuyla üçüncü, Fen Fakültesi Doktora Öğrencisi Mustafa Yönet "Kriptolojiye Genel Bakış" sunumuyla dördüncü, Nanoteknoloji Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Nilay Çelik "The Life of Bubble" sunumuyla beşinci ve Yönetim ve Organizasyon Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Emre Nalçacıgil "Effect of Organizasitional Culture on Learning Organisations" sunumuyla altıncı oldu.
Konya'nın yanı sıra Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa ve İstanbul'da da gerçekleştirilen etkinliğin finali ise İstanbul'da yapılacak. 26 Nisan'da gerçekleştirilecek finalde yarışacak 6 adayın birincisi ise Berlin'e iki kişilik seyahat kazanacak.
Science Slam nedir? 
Science Slam, genç bilim adamlarının kendi çalıştıkları bilimsel konuları, seyirciye, canlı olarak kolay ve eğlenceli bir dille aktardıkları bir bilim yarışmasıdır. Konu, bir yandan bilimsel olarak ciddi bir şekilde anlatılır, diğer yandan izleyiciyi sıkmayan kolay anlaşılabilen bir uslupla sunulur. Konunun iyi bir şekilde seyirciye anlatılması ana amaç olduğu için, yarışmacıların sunumu nasıl yapacaklarına ilişkin bir sınırlama bulunmamaktadır. Kazanan kişiyi seyirciler belirler.Bu bağlamda, bilgiyi iyi bir şekilde ve eğlenceli olarak izleyiciye aktarabilen yarışmacının yarışmayı kazanma şansı da fazla olacaktır. Yapılan sunumlar, önceden belirlenen süreyi geçmemelidir, genelde her yarışmacıya sunumu için 10 dakikalık bir süre verilir. Her bir sunumun ardından izleyiciler tarafından puanlama yapılır. Değerlendirmelerin sonunda, en yüksek puan alan kişi, yarışmanın galibi ilan edilir.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.