Avukatlar İçin Blog Yazma Rehberi

\\ \\ Hiç yorum yok
Avukatlar İçin Blog Yazma Rehberi
Neden blog yazmalıyım ?

Avukatlar için blog yazmanın püf noktalarına geçmeden önce "Neden blog yazmalıyım ?" sorusuna cevap vermek istiyorum. Avukatların en büyük sermayesi bilgisidir. Reklam yasağından dolayı reklam yapamazlar, bir beyaz eşyacı gibi sattığı ürünü gösteremezler, beyninin içini açıp bak ben bunları biliyorum diyemezler. Bilginin en büyük reklamı gene bir fikri ürünle yapılabilir. Bunlar da kitap, makale, blog vb.

Harvard Business Review dergisinin blog sayfasında paylaşılan verilere göre; internete girenlerin %65'i blog okuyor (adresstwo.com) , blog yazılarını okuyanların %60'ı size daha olumlu yaklaşıyor (convertwithcontent.com) .

 Bu veriler de ortaya koyuyor ki blog kuvvetli bir paylaşım mecrası. Bu mecra doğru kullanılırsa Avukatlar için önemli bir tamamlayıcı unsur olacağı kanaatindeyim. Şimdi Avukatlar için blog yazmanın püf noktalarına geçelim.

 Avukatlar için Blog Yazmanın Püf Noktaları

  1. İstikrarlı olun. İnternet bir hevesle blog kurup vazgeçenlerin oluşturduğu blog çöplüğüyle doludur. Blog yazmanın en önemli kuralı belirli periyotlarla düzenli olarak yazmak. Yoğunluktan belki her gün yazmanız mümkün olmayabilir ancak her hafta en az bir paylaşımda bulunun.
  2. Hedef  okuyucu kitlenizi belirleyin, bunu yaparken hedef müvekkil kitlenizi göz önünde bulundurun. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre paylaşımlarda bulunun.
  3. Anlaşılır olun. Yazınızı hukuki teknik terimlerle boğmayın. Hedef okuyucu kitlesinin anlayacağı dilde yazın. 
  4. Blogunuzu görsellerle destekleyin. Blog yazılarınızı görsellerle destekleyin. Bunun için ücretsiz fotoğraf sitelerini kullanabilirsiniz.
  5. Amacınız hukuki farkındalık oluşturmak olsun. Bir hukuki konuyu açılarken onun her yönüyle anlatan, okuyucuyu o konuda uzman yapmaya çalışan nitelikte yazılar yazmayın. Bu mümkün olmadığı gibi genellikle okunmaz. Yazınızın amacı konuyla alakalı dikkat edilmesi gereken genel hatları çizmek olsun. Böylece okuyucuya ne gibi hakları olduğu ve ne zaman avukatına başvurması gerektiği hususunda hukuki farkındalık oluşturursunuz.
  6. Siyasi ve dini yazılardan kaçının. Siyasi yazılar size karşı ön yargılar oluşturur. Meslek hayatınızda bu ön yargıları yıkmak sizi çok zorlar. Siz bir profesyonelsiniz. Her siyasi ve dini görüşten müvekkiliniz olabilir. Paylaşımlarınızda bu hassasiyeti göz önünde bulundurun.
  7. Özel hayatınıza ilişkin çok paylaşımda bulunmayın. Blogunuzda şüphesiz ki hukuki konuların yanında farklı konularda da paylaşımda bulunabilirsiniz. Ancak bunu yaparken kantarın topuzunu kaçırıp özel hayatınıza ilişkin gerekli gereksiz paylaşımda bulunmayın. 
Blog nasıl açılır?

Bu konuyu google da araştırırsanız çok alternatife ulaşırsınız. Size google 'ın blogger sitesini tevsiye ederim.

İyi bloglamalar...

Özel: ehukuk.org

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.