Yassıadada Mezuniyet Töreni

\\ \\ Hiç yorum yok

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, adı 'Demokrasi ve Özgürlükler Adaları' olarak değiştirilen Yassıada'da düzenlenen törenle mezun oldu.

Törene İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Ceylan, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ile mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.
Adaya Üsküdar ve Eminönü'ndeki iskelelerden kalkan özel bir tekne ile giden İbrahim Çağlar, Rektör Nazım Ekren ile akademisyenler ve öğrenciler tören öncesi 1960 darbesi sonrasında Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı mahkemeye çevrilen spor salonunu gezerek, burada hatıra fotoğrafı çektirdi.
YASSIADA YARGILAMASI'NDAKİ ANISINI ANLATTI
Yargılamaların yapıldığı tarihte hukuk fakültesi öğrencisi olan İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan İçel, salonda izlediği duruşmalarla ilgili anılarını katılımcılara aktardı.
Katılımcılar, mahkeme salonu ziyaretinin ardından mezuniyet töreninin yapılacağı alana geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören Kuran-ı Kerim okunmasıyla devam etti.
REKTÖR EKREN: TÜRKİYE'NİN HUKUK TARİHİ VE SİYASİ HAYATINDA BİREYLERİ VE TOPLUMU DERİNDEN ETKİLEDİ
Törende bir konuşma yapan Rektör Nazım Ekren, Demokrasi ve Özgürlükler Adası adı verilen Yassıada'yı Türkiye'nin hukuk tarihinde ve siyasi hayatında bireyleri ve toplumu derinden etkileyen kararların alındığı mekan olarak ifade etti. Ekren, "Bu mekanın yeni adına uygun etkinliklere aktivitelere ev sahipliği yapması hem geçmiş dönemin hafızasının korunmasına hem de demokrasi ve özgürlük bağlamında ulusal ve küresel ölçekte en iyi örneklerin ortaya konulmasına, tartışılmasına, kurgulanmasına vesile olacaktır" dedi.
İTO BAŞKANI ÇAĞLAR: BU TÖREN ARTIK BİZİM İÇİN BİR GELENEK OLUR
Konuşmasının ardından Rektör Nazım Ekren, üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar'a üniversitenin törenlerinde giymesi için cüppe takdim etti. Cüppesini giyerek bir konuşma yapan İbrahim Çağlar ise Yassıada'yı yıllarca 'yaslıada' olarak andıklarını belirterek Yassıada'nın demokrasinin katledildiği ve hukukun ayaklar altına alındığı bir yer olduğunu kaydetti.  Hukuk fakültesi öğrencilerinin geçmişi yaşamaları ve demokrasinin nasıl zaafa uğratıldığını görmeleri için törenin Yassıada'da yapıldığına karar verildiğini belirten Çağlar, "Üniversitemizin bu yıl mezun olan hukuk fakültesi öğrencileriyle birlikte burada ilk defa böyle bir mezuniyet kutlaması yapılıyor. Sayın Başbakanımız ile Kültür ve Turizm Bakanımızın tavsiyeleri doğrultusunda bu programı gerçekleştirdik. Bu tören bizim için artık bir gelenek olur ve her yıl mezunlarımızla buraya geleceğiz. Umarım bundan sonra diğer fakültelerimiz de burayı yaşatmaları için buraya gelirler" diye konuştu.
İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Mesut Kayacı da kendisine verilen plaketin ardından yaptığı konuşmada, Yassıada Türk demokrasi ve hukuk tarihindeki en önemli acılardan birinin yaşandığı bir yer olduğunu belirterek kendisine verilen ödülün paha biçilemez bir değere sahip olduğunu söyledi.
Öte yandan İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden bu eğitim yılında 156 öğrenci mezun olurken, adadaki mezuniyet törenine en başarılı 40 öğrenci katıldı.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.