Yunus Egemenoğlu Röportajı

\\ \\ Hiç yorum yok
Sizlerle birlikte başarılı avukatların başarı sırlarını çözmeye çalışıyoruz. Röportaj serimize Türkiye'nin en önemli hukuk bürolarından biri olan Egemenoğlu Hukuk Bürosunun sahibi Yunus Egemenoğlu ile başlıyoruz.

1- Sizi Türkiye’nin en önemli hukuk bürolarından birinin sahibi olarak biliyoruz ancak sizi daha yakından tanımak isteriz bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Mezun olmamın akabinde uzun yıllar banka vekilliği ve alacak yönetimi üzerinde yoğunlaştım. 1999 yılı global kriz etkilerin Türkiye’de sonuçlarını vermeye başladığı yıllarda masanın diğer tarafına geçerek banka borçlularını temsil etmeye başladım. Tekstil, Otomotiv ve İnşaat sektörlerinde önde gelen şirketlerin finansal yapılandırma süreçlerini yönetmemiz, hukuk bürosu olarak bizimle ilgili pazarda kuvvetli bir bilinirlilik sağladı. Süreç içerisinde yeni arkadaşlarımızın bünyemize katılması, bize farklı alanlarla müvekkillerimize seslenme fırsatı verdi. Su an baktığımızda 8’i ortak olmak üzere, 70’e yakın avukatı bünyesinde barındıran,120 kişilik bir organizasyon ile bu yarışta en on sıralarda yer aldığımızı düşünüyorum.

2- Avukatlık mesleğinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?


Avukatlık mesleği açısından konuyu özelleştirdiğimizde de karşımıza her zamanki gibi avukatlık sınavı çıkıyor galiba. Türkiye, tüm dünyada en kolay avukat olunabilen yerlerden biri. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki kademeli üniversite sistemi ve baro sınavı, keza Almanya’daki sınırlı sayıda hak verilen avukatlık sınavı gibi örnekler karşımıza çıktığında ve buna bir de ülkemizde sayıları arttıkça kaliteleri düşen hukuk fakültelerini de eklediğimizde ne derece yetkin avukatların her geçen yıl piyasaya dâhil olduğu da herkesi olduğu kadar beni de düşündürüyor. Baro sınavı ile beraber üniversitelerdeki pratiğe yönelik hukuk eğitiminin geliştirilmesi en fazla eğilmemiz gereken noktalar gibi duruyor.

3-Geçenlerde ehukuk.org da duyurduğumuz bir birleşme haberi vardı. Bu haber Amerikan Dentons ve Asya'nın en büyük hukuk bürosu Çinli Dacheng'in birleşme kararıydı. Bu birleşmeyle birlikte avukat sayıları 6600 oldu. Türkiye'de neden bu büyüklükte bir hukuk bürosu doğmuyor?


Dentons ve Dacheng birleşmesi hepimizin konuştuğu bir olay oldu. Gerçekten de çok büyük çapta bir birliktelik, dünyaya örnek olması acısından da uzun yıllar konuşulacağını düşünüyorum. Hukuk bürolarının duruma ne kadar büyük ölçekli baktıklarının bir örneği. Marketi Dünya’nın her bir yeri olarak görüp bu şekilde bir strateji izlediler. Skadden Arps 90’lı yıllarin sonunda 1000 avukatı gördüğünde ben de dahil bu rekorun kırılamayacağını düşünenler sanırım yanıldılar.

Türkiye’de bu sayılara ulaşmak mümkün mü diye sorarsanız, niye olmasın demek isterim. Fakat hukuk bürolarının birleşmesi,Türkiye’de kişisel birtakım öncelikler noktasında zor gözüküyor. Ayrıca senelerdir bahsedilen, fakat halen daha değişemeyen mevcut Avukatlık Kanunumuz şubeleşme yönünde çok önemli bir engel teşkil ediyor, bu değişmeden yukarıda bahsettiğimiz seviyelere gelmemiz pek mümkün gözükmüyor.


4- En çok tercih edilen hukuk bürolarından birisiniz. Muhakkak size birçok meslektaşımızdan CV geliyordur. Avukat alımlarında özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?

Biz büromuzda istikrar ve süreklilik bekliyoruz ve işe alımlarda da bu doğrultuda kriterleri uyguluyoruz. Bu bağlamda, mülakat sürecinde oldukça sıkı bir değerlendirme yapıyoruz ve bizimle uzun yıllar boyunca çalışabilecek yeterlilikte kişilerle anlaşmaya çalışıyoruz. 2014’te yaklaşık 350’ye yakın bir stajyer başvuru sayımız var. Başvuran adaylarımızı sınav ve “Mini Moot Court” da dahil olduğu bir surece tabi tutuyor ve pozitif sonuçlarını görüyoruz.

5- Egemenoğlu hukuk bürosunun kurumsal yapısını merek ediyorum, mesela genç avukatları büronuzda nasıl bir kariyer yolculuğu bekliyor?

Öncelikle biz, genç avukat kategorisine avukat stajyerlerinden başlıyoruz. Oldukça kapsamlı, kademeli hatta belki de biraz zorlu bir mülakat süreci sonunda her sene Türkiye’nin en seçkin hukuk fakültelerinden yasal stajyer arkadaşlarımız aramıza katılıyor. Mülakat sürecinde bu denli titiz davranmamızın sebebi de büromuza katılmaları ile birlikte onları artık takımın parçası olarak görmemiz ve kendi kariyer gelişimlerine katkı sağlamak suretiyle mütekabil bir gelişme sürecine girmemizdir. Büromuzdaki sağlam kurumsal yapıda, genç avukatlarımız uzmanlaşmak istedikleri alanlarda, büromuz için de uygun olması ile birlikte kariyer basamaklarını tırmanma fırsatını buluyorlar.

6-Genç avukatlara ne tavsiye edersiniz?

Hukukun kapsamı o kadar geniş ki, birçok dalda uzmanlaşma fırsatı bulunmaktadır. Tabii ki öncelikle, ilgi duydukları, severek çalıştıkları bir alanda uzmanlaşmaları gerektiğini düşünüyorum. Zira bir işi sevmeyerek yapmak, oldukça rahatsız edici bir durumdur ve kişinin yaşamına oldukça olumsuz etkiler yapabilir. Ki; Türkiye’de de işini sevmeyerek yapanların sayısının oldukça yüksek olduğunu da biliyoruz ve görüyoruz. Ancak bunun yanında, özellikle hukukun kapsamının genişliği noktasında, henüz çoğunluğun üzerine düşmediği, üzerine fazla yazılıp çizilmeyen veya yurtdışında gelişmiş olan ama Türkiye’de hala üzerine gidilmeyen hukuk dalları ilklerden olmanın hazzını verebilecek diye düşünüyorum.

7-En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Keyifle çalıştığımız bir arkadaş grubumuz var. Ve farklı alanlarda kuvvetli bir duruş sergiliyoruz. Bu duruşumuzu koruyarak Uluslararası Tahkim alanında çalışmalarını sürdüren 2. kuşağımız Egemen Egemenoglu ve Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Elvin Egemenoğlu’nun da gelecek yıllarda bu bayrağı daha ileriye taşımalarını arzu ediyorum. Umarım gerçekleşir.

8- Sürekli olarak takip ettiğiniz dergi, blog, site, gazete vb. var mı?

Çok kuvvetli bir deniz tutkunuyum. Yoğun şekilde arkadaşlarımla uzun solukla balık avına çıkıyoruz. Güzel bir denizci arkadaş grubumuz var. Bu kadar yoğunlukta bize işimizi ve sorumluluklarımızı unutturan en güzel şeyin deniz olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla benim için paha biçilemez bir kaçış noktası. Deniz ile ilgili de her turlu dergiyi de sıklıkla takip ediyorum.


ehukuk.org olarak Yunus Egemenoğlu'na bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz.
Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.