Moda Hukuku Enstitüsü Kuruldu

\\ \\ Hiç yorum yok
ANKARA (AA) – İLKAY GÜDER – Moda Hukuku Enstitüsü Başkanı Erdem Eren, moda hukukunun Türk moda sektöründe hak ettiği yeri alması amacıyla dünyadaki iki moda hukuku entitüsünden birini İstanbul’da kurduklarını bildirdi.
AA muhabirine açıklama yapan Eren, moda hukukunun ABD, Japonya, Fransa ve İngiltere gibi geleneksel moda pazarlarının geliştiği ülkelerde oturmuş ve pratik zeminini bulmuş bir hukuk disiplini olduğunu, Türkiye’de ise yeni geliştiğini ve sektörün hukuki ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştığını söyledi.
Moda hukukunun yeni bir hukuk dalı olarak ortaya çıktığını belirten Eren, dünyada ve Türkiye’de birçok moda tasarımcısının yetiştirildiği akademilerde moda tasarımı, yönetimi, satışı ve pazarlamasına yönelik dersler ve eğitimlerin verildiğini ama moda tasarımcısı adayları için moda hukuku eğitimlerinin verilmediğini ifade etti.
Eren, dünyada ilk defa New York’taki Fordham Üniversitesi bünyesinde kurulan “Fashion Law Institute”den sonra Türkiye’de de ilk kez 2012′de Moda Hukuku Enstitüsünün kurulduğunu bildirdi.
- “Moda hukuku alanında eğitimler ve sertifika programları düzenliyoruz”
Moda tasarım sektöründe bir ürünün ortaya çıkması, markalaşma, üretim, satış, pazarlama gibi birden fazla faaliyetin bulunduğunu belirten Eren, “Moda pazarlarının geliştiği ülkelerde oturmuş ve pratik zeminini bulmuş bir hukuk disiplini olarak hak ettiği yeri alan moda hukukunu, Türk moda sektöründe hak ettiği yeri alması amacıyla Moda Hukuku Enstitüsü’nü kurmaya karar verdik” diye konuştu.
Eren, moda hukukunun moda sektörünün her aşamasında sektörün yapısal sorunlarına çözümler getirmek için hukuk dalı olarak ortaya çıktığını kaydederek, şunları söyledi: 
“Bu nedenle Moda Hukuku Enstitüsü, sorunlara çözüm üretebilecek altyapıyı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Moda Hukuku Enstitüsü olarak işbirliği içerisinde olduğumuz üniversiteler ve akademilerle moda sektörünün hukuki zeminini sağlamlaştırmak için moda hukuku alanında eğitimler ve sertifika programları düzenlemekteyiz. Moda tasarımcıları ve tekstil şirketleri gibi sektörün içindeki kişiler eğitimlerimize katılmak, kurum içi eğitim ve danışmanlık hizmetleri almak için bize ulaşıyor. Bunun yanında üniversiteler ve meslek birlikleri gibi enstitümüz ile işbirliği içerisinde olan kurumlar da ortak projeler üretmek amacıyla bize ulaşmaktadır.”
-”Moda Hukuku” kitabı
Bugüne kadar sektörün aktörleri olan tekstil şirketlerine, tasarımcılara, tasarım ofislerine, tasarım dernek ve birliklerine, moda hukuku üst başlığı altında eğitimler ve sertifikalar verdiklerine dikkati çeken Erdem, “Bundan sonra eğitim alanlarımızı daha da çeşitlendirip uluslararası alanda moda hukuku konferansları ve organizasyonları düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca bu alanda akademik çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Türkiye’de ilk defa çıkacak Moda Hukuku kitabını hazırlıyoruz. Bu süreçte ise makalelerimizi ve araştırma raporlarımızı yayınlamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.