Prof. Gözler'den Hukuk Eğitimi Eleştirisi

\\ \\ Hiç yorum yok
Adalet bakanından,  Akademisyenlere, Avukatlardan Hakimlere kadar tüm hukukçular Türkiye'deki hukuk eğitiminden şikayetçi. Buna rağmen maalesef sonuç; dershane gibi heryerde türeyen hukuk fakülteleri... Hukuk eğitimi ile alakalı düşüncelerimizi "Nasıl bir Hukuk eğitimi?" adlı yazımızda belirtmiştik. Onun için fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Bu yazıyı yazmamızın asıl nedeni bir akademisyenin isyanı... Belki de ilk defa bir Profesör, bir üniversitenin yüksek lisans programını baz alarak hukuk eğitimine eleştirisini bir makale ile dile getirdi. Bahsettiğimiz profesör Türkiye'nin tanınmış kamu hukukçularından Prof. Kemal Gözler. Eleştiri konusu ise Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programı...
Prof. Kemal Gözler anayasa.gen.tr internet sitesinde yayınlanan makalesinde; sadece bir yarıyılda 60’ı tezli, 61’i tezsiz olmak üzere toplam 121öğrencinin alındığını,Yalova Üniversitesi SBE Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programında ders veren18 öğretim üyesinden sadece 4’ü nün kamu hukukçusu olduğu gibi vehameti ortaya koyan bir takım bilgiler vermekte. Ayrıca  “İktisat Politikaları ve Yapı Analizi”, “Mali Politikalar ve Yapı Analizi”, “Sermaye Piyasası Hukukunda Yatırımcının Korunması”, “Sermaye Piyasası Hukukunda Güncel Gelişmeler”, “Sosyal Sigortalar Hukukunun Güncel Sorunları” ve “Genel Muhasebe ve Muhasebe Hukuku” gibi kamu hukuku ile alakası olmayan dersler verildiği gibi ilginç bilgileri de aktarmakta. Makalesini  "Türkiye’de kamu hukuku eğitimi tehdit altında. Bu tehdide karşı bütün kamu hukukçularını, sahip oldukları kamu hukuku yüksek lisans diplomasının onurunu korumak için tepki göstermeye davet ediyorum." şeklinde bir çağrıyla bitiriyor.. Makalenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.


Kemal Gözler Kimdir?
1966 yılında Yeniçiftlik'te (Biga-Çanakkale) doğan Kemal Gözler, lisans ve yüksek lisans öğrenimi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, DEA ve doktora öğrenimini Bordeaux Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yapmıştır. Kemal Gözler, 1997' de yardımcı doçent, 2000 yılında anayasa hukuku doçenti ve 2007 yılında da anayasa hukuku profesörü olmuştur. 1988 yılından 1997 yılına kadar Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, 1997' den 2004 yılına kadar Uludağ Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesinde, 2004'ten 2007 yılına kadar Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinde çalışan Gözler, halen Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesinde görev yapmaktadır. Kemal Gözler, 1999 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği Genç Sosyal Bilimciler Birincilik Ödülünü, 2001 yılında da ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Araştırma ve Teşvik Ödülünü, 2009 ve 2011 yılları TÜBA Üniversite Ders Kitapları Telif Eser Ödülünü almıştır. Kemal Gözler’in yayınlanmış 20’den fazla kitabı ve 50’den fazla makalesi vardır. Kemal Gözler, evli ve iki çocuk babasıdır.
Kaynak:http://hukuk.uludag.edu.tr/kemal_gozler.html


Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.