Arabulucular Geliyor...

\\ \\ Hiç yorum yok
Mahkemeye gitmeden dostane çözüm yoluyla uyuşmazlıkları çözmeyi hedefleyen, arabuluculuk sistemi devreye giriyor. Arabuluculuk eğitimini tamamlayan hukukçular, 21 Eylül 2013'te Atatürk Üniversitesi Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, Konya, Malatya, Gaziantep ve Samsun'da yazılı sınava girecek. Sınavın ardından, mülakatta başarılı olanlar arabulucu ilan edilecek. 5 yıllık tecrübeye sahip arabulucular, dava açılmadan veya yargılama esnasında çalışabilecek. Avukatlar, noterler ve hukuk fakültesi mezunları arabulucu olabilirken Aile Hukuku, Ticari Hukuk, işçi-işveren ve fikri-sinai uyuşmazlıklarda arabulucular görev yapabilecek.

ANLAŞMA BELGE SAYILACAK

Arabulucular müzakere yoluyla çözümü şahısların kendilerine bırakacak. Herhangi bir karar vermeyen ve çözüm de önermeyen arabulucular, tarafların iradeleriyle devreye girecek. Sözleşme konusu yapılamayan ceza, nüfus kaydı davaları ve velayet davaları gibi durumlarda ise faaliyet yapamayacak. Kişiler istediği zaman süreci sonlandırıp, mahkemeye başvurabilecek. Arabulucuya Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi'nce taraflarca ücret ödenecek. Taraflar el sıkışır ise mahkemeden gönderilecek şerh sayesinde bu anlaşma belge sayılacak.

EKİM'DE GÖREVE BAŞLAYACAKLAR

Adalet Bakanlığı'ndan onay alan çeşitli üniversitelerde, 48 saatlik arabulucu eğitimini alan hukukçular sınava alınacak. Arabulucularla ilgili herhangi bir kontenjan sınırı bulunmadığını belirten Adalet Bakanlığı yetkilileri, sınavda 75 puan ve üzeri alan adayların mülakata alınacağını, mülakatı kazananların da arabulucu olarak atanacağını belirtti.

KAMUDA MEVZUAT ŞARTI

Bakanlık yetkilileri, arabulucuların Ekim ayında hizmete başlayacağını açıkladı. Meslekte 5 yılını dolduran avukatlar, emekli hakim ve savcılar, emekli noterler, öğretim üyeleri arabulucu olarak hizmet verebilecek. Kamu görevlisi hukukçular (hakim ve savcılar ile kamu avukatları) tabi oldukları mevzuat izin vermiyorsa arabulucu olamayacak.
Bugün

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.