Avukatlık talebi reddedilen emekli hakim, tazminat davası açtı

\\ \\ Hiç yorum yok
İzmir Barosu Başkanlığı, emekli olduktan sonra geçen Kasım ayında avukatlık ruhsatı almak için kendilerine başvuran Ahmet Hekimoğlu’nun, görevi sırasında savunma mesleğine, avukatlara yönelik olumsuz tutum ve davranışlarda bulunduğu yönünde hakkında düzenlenmiş raporları dikkate alarak talebini kabul etmedi. Karar karşısında Ocak ayında Türkiye Barolar Birliği’ne itiraz hakkını kullanan Hekimoğlu, talebinin bir kez daha reddedilmesi üzerine Türkiye Barolar Birliği’ne dört sayfalık bir itiraz dilekçesi yazdı. Hekimoğlu, dilekçesinde, mesleğe nerede ve nasıl başladığını, kendisine iftiralar atıldığını ileri sürdü.

Mesleğine aşık olduğunu söyleyen Hekimoğlu'nun dilekçesi, şöyle devam etti:

"Mesleğime aşık biriyim. 18 yılı ağır ceza başkanlığında geçen 34 yıllık hakim, 44 yıllık devlet memuruyum. 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’ndan, Atatürkçü ve doğru bildiği her sözü sakınmadan söyleyebilen biri olmam yüzünden emekli olmak zorunda kaldım. Ne yazık ki emekli olmadan önce sahte dilekçe ile bir avukatın adı kullanılarak bana çirkin iftira atıldı. HSYK 3’üncü Dairesi soruşturma açılmasına yer olmadığına karar verdi. Sevilen ve duayen bir başkanken, emekliğe zorlandım. Emekli olduktan sonra avukat olmak için İzmir Barosu’na başvurdum. Şimdiki yönetim avukatlık talebimi kabul etmedi. Gerekçede, 13 yıldır duruşmalarda avukatlara karşı kötü davranmışta bulunmam gösterildi. Son olarak avukatlık talebim için sizlere itirazda bulundum. TBB’de itirazımı kabul etmedi. Oysa TBB, aynı baronun emekli olan hakimler Emine İzgi ve Ali Boylan hakkında verdiği red kararını itiraz üzerine kaldırdı. Bu iki kişi avukatlık ruhsatlarını aldı. Burada benim suçum nedir anlamış değilim. Görev yaptığım dönemlerde milletin sorumluluğunu hep omuzlarımda hissettim. Kürsüye çıktığımda kendimi karşımdaki insanların yerine koyardım. Pısırık bir hakim değil, cesur, vicdanlı ve yasalara bağlı olarak çalıştım."

Hekimoğlu’nun bu dilekçesine rağmen karar yine değişmedi.

TAZMİNAT DA İSTEDİ


Karar değişmeyince Hekimoğlu, Ankara İdare Mahkemesi’ne, kararın iptali ve TBB ile İzmir Barosu’na karşı toplam 10 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Hekimoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki süreçte emekli hakim ve savcıların avukatlık talepleri, baro yönetim kurullarının bu tür keyfi ve intikamcı uygulamalarına maruz kalmayacaktır" dedi. İzmir Barosu, daha önce de emekli hakimler Ali Boylan ve Emine İzgi'nin, avukatlık ruhsatı başvurusunu reddetmiş ancak Türkiye Barolar Birliği’ne yaptıkları itiraz sonucunda ruhsat almıştı.

Haber Kaynağı: DHA

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.