Avukat adaylarına iyi haber!

\\ \\ Hiç yorum yok


Yüksek Mahkeme, avukatlığı kabulde engeller arasında yer alan "avukatlık meslekine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak" düzenlemesini iptal etti.

Ankara 11. İdare Mahkemesi, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'nun 5. maddesinde yer alan "Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak," şeklindeki (c) bendinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. İptal istemini esastan görüşen Yüksek Mahkeme, binlerce avukat adayını yakından ilgilendiren bir karara imza atarak, Avukatlık Kanunu'nun "avukatlığa kabule engel haller" başlıklı 5. maddesinin 1 fıkrasının "Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak" biçimindeki (c) bendini Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.