Avukatlık Sınavı Geliyor...

\\ \\ 2 yorum
TÜRKİYE'DEKİ mevcut uygulamada, avukatlık mesleğine giriş için bir sınav yapılmıyor. Hukuk fakültesini biteren mezunlar, avukatlık stajını tamamladıktan sonra mesleğe doğrudan başlayabiliyorlar.
- VAKIF üniversitelerinin giderek çoğalması ve bu üniversitelere bağlı hukuk fakültelerinin açılmasıyla 'Hukuk öğrencilerinin, yeterli eğitimi almadan mezun olduğu' tartışmalarına neden oldu. Bu çerçevede 2001- 2006 döneminde yasal zorunluluk olan avukatlık sınavı uygulaması yeniden gündeme geldi.
'SINAV', YENİ DEĞİL
- AVUKATLARIN mesleğe sınavla kabulü, ilk olarak 1969 tarihli Avukatlık Yasası'nda yer aldı. Buna göre, adayların avukatlık yapabilmeleri için, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından yapılan sınavda başarılı olmaları gerekiyordu. Ancak bu hüküm, 1979'da yapılan bir değişikle yasadan çıkarıldı. Stajını tamamlayan adayların herhangi bir sınava girmeden mesleğe başlamalarının yolu açıldı.
AYM İPTAL ETTİ
- SINAVA ilişkin ikinci düzenleme ise Bülent Ecevit'in başbakanlığındaki koalisyon hükümeti tarafından 2001 yılında gerçekleştirildi. Avukatlık Yasası'nda yapılan değişiklikle, 'Mesleğe kabul için staj sonrası TBB'nin ÖSYM'ye yaptıracağı sınavda başarılı olmak' şartı getirildi. Ancak bu düzenleme de AK Parti hükümetinin 2006'da yaptığı değişiklikle yasadan çıkarıldı. Mesleğe kabul için 'Avukatlık stajının tamamlanması' uygulamasına geri dönüldü.
- BU konuda son sözü ise CHP'nin başvurusu üzerine 2009 yılında Anayasa Mahkemesi (AYM) söyledi. Avukatlık sınavını kaldıran düzenlemeyi iptal eden AYM, 'Savunma hakkının' adil yargılanmanın en önemli kuralı olduğuna dikkat çekerek, avukatlık mesleğine kabulün 'Stajerlik eğitiminin yanı sıra seçme ya da elemeyi de içeren bir sistemle yapılması gerektiğini' vurguladı.
İşte TBB'nin taslağı
- YÜKSEK Mahkeme'nin bu kararına rağmen TBMM, bugüne kadar yeni düzenleme yapmadığı için yasal boşluk oluştu, avukatların mesleğe kabulünde sınav sistemine geçilemedi. Bu gelişmeler üzerine TBB, avukatlık mesleğine kabulde sınav sistemini yeniden zorunlu kılan bir taslak metin hazırladı. Geçen martta hazırlanan ve hükümete de sunulan taslağın, yeni yılla birlikte olgunlaşması, Adalet Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'na gönderilmesi bekleniyor. TBB'nin taslağı kabul görür ve yasalaşırsa, avukat stajı için ÖSYM'nin yapacağı yazılı sınavda yüz üzerinden en az 70 puan almak gerekecek. Bu barajı geçen adaylar staj tamamlandıktan sonra da, Türkiye Barolar Birliği Adalet Akademesi'nin yapacağı mülakatta başarılı olmadan mesleğe başlayamayacaklar.
80 bin avukat var
- 1980'li yılların başında Türkiye genelinde sadece 3 olan hukuk fakültesi sayısı bugün, 68'e yükseldi. Bu fakültelerden her yıl ortalama 5 bin öğrenci mezun oluyor.
- TÜRKİYE Barolar Birliği verilerine göre, 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla ülke genelindeki toplam avukat sayısı 74 bin 492. Bu sayının bugün, 80 bine ulaştığı tahmin ediliyor.
akşam

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
yORUMLAR.
  1. Bu tip bir taslağn tıp fakültesi mezunları içinde hazırlnması gerektiğii düşünmekteyim.Her iki meslekte de insan hayatı söz konusudur.Kaldıki Tıp fakültesinden mezun olup akabinde hastanelerde pratisyen hekim olarak başlanılmasını doğru bulmuyorum.Bunun da önüne geçilmesini istiyorum

    YanıtlaSil
  2. açık öğretim mezunlarının hukukçu avukat oldğu bir ülkede elbette sınav şart

    YanıtlaSil