3.8 milyarlık hukuk savaşı

\\ \\ Hiç yorum yok
YABANCI şirketlerin Türkiye’ye olan ilgisi hukuk pazarını da hareketlendirdi. Türkiye pazarına giriş yapan yabancı hukuk bürolarının sayısı 14’ü bulurken, Türkiye hukuk pazarı 3.8 milyar liraya ulaştı. Amerika’da yapılan araştırmalara göre ise küresel hukuk pazarı 2015 yılında 650 milyar dolara ulaşması bekleniyor.   
11 YILDA NASIL BÜYÜDÜ
Euromonitor’e göre 2000 yılında 339 milyon lira olan yerli hukuk piyasası, 2011’de rekor kırdı. Son zamanlarda Türkiye’de yabancı hukuk bürolarının hızla büyüdüğünü belirten İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Mehmet Durakoğlu, bu şirketlerin büyümesinin ekonomideki gelişmelerle hızlandığını söyledi. Durakoğlu, yabancı hukuk şirketlerinin Türkiye’de daha çok satın alma ve şirket birleşmeleriyle ilgilendiğini belirterek, “İş hacmindeki artış ve yabancıların Türkiye’ye olan ilgisi hukuk pazarını da hareketlendirdi” dedi.
FİYATLAR YÜKSELİYOR
Yabancı hukuk şirketlerin Türkiye’ye girişinin 2005-2011 yılları arasında arttığına dikkat çeken Actecon Rekabet ve Regülasyon Danışmanlık firması Ortağı Ali Ilıcak, “Birleşme ve devralma dalgası sonucunda önemli şirketlerin kontrolünün yabancı sermayeye geçmesi, bu devralma işlemleri sırasında ve sonrasında yabancı şirketlerin hukuk hizmetinin tek merkezden alınması nedeniyle büyük büroların Türkiye’ye olan ilgisini artırdı. Yabancı bürolar pazara fiyatları yükselterek giriyor. Gayrimenkul alıp satarken alınan hukuki danışmanlığın tarifesi Hong Kong’da neyse, İstanbul’da da aynı hale geliyor” dedi.
Her yıl 5-6 hukuk bürosu birleşiyor
HUKUK firmalarının, dünyanın bütün büyük şehirlerinde örgütlü organizasyonlar olarak faaliyet gösterdiğini anlatan Ali Ilıcak, “Farklı ülkelerde şirket alıp satmak, gayrimenkul yatırımı, distribütörlük anlaşması yapmak, tahkime gitmek gibi kılavuz gerektiren işlerin ölçeğinin büyümesi, hukuk bürolarının coğrafi ve fonksiyonel kapsama alanlarını genişletmeye itiyor. Bu yüzden, dünya sıralamasında ilk 100’deki hukuk büroları arasında her yıl, 5-6 birleşme gerçekleşiyor” dedi.
Dünyada en çok kazanan yabancı hukuk büroları
Şirket                                          CiroBaker&McKenzie 2.3
DLA Piper 2.2
Skadden 2.1
Latham&Watkins 2.1
Clifford Chance 2
Linklaters 1.9
Allen&Overy 1.8
Freshfields Bruckhaus Deringer 1.8
Kirkland&Ellis 1.7
Hogan Lovells 1.6
Rakamlarla hukuk pazarı
TürkiyeTürk hukuk piyasası son 10 yılda ortalama yüzde 25 büyüdü.
Sektörün cirosu 3.8 milyar lirayı buldu.
Türkiye’de avukat sayısı 74 bini geçti.
DünyaKüresel hukuk pazarının büyüklüğü 400 milyar doları geçti.
Bu rakamın 2015 yılında 650 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.
Geliri dünya çapında 1 milyar doların üzerinde olan 17 nukuk bürosu var.
Binden fazla avukatı olan 34 hukuk bürosu bulunuyor.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.