Adli-İdari Yargı Hakimliği Sınavı Hazırlık Klavuzu-1

\\ \\ 3 yorum
Adli-İdari yargı hakimliği sınavları yaklaşırken adaylar çalışmalarını yoğunlaştırdı. Elbette herkesin kendine göre bir çalışma yöntemi var.Ancak ben size bu sınavda başarılı olanlardan edindiğim bilgilerle ve kendi tecrübelerimden yola çıkarak izlenmesi gereken yolun, "bence" ne olması gerektiğini anlatacağım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu alanda güncel ve güvenilir bir kaynak bulmak çok zor. En çok satılan soru bankaları ve konu anlatımlı hazırlık kitaplarında bile bir çok hatalar var. Bir de son yasal değişikler iyice kaynakların kalitesini düşürdü.Kitapların bir çok yerinde mevzuat değişiklikleri unutulabiliyor. Onun için ilk tavsiyem mümkün olduğunca Kanun'dan çalışmanız.Fakat İdare Hukuku, Ceza Genel Hukuku,Anayasa Hukuku gibi derslerde sadece Kanun metninden çalışmak yeterli olmayacaktır. Bazı arkadaşlarımızın Oğuzman'ın kitabı gibi geniş hacimli üniversite ders kitaplarından çalıştıklarına şahit oluyorum  bu ÖSYM tekniğindeki bir sınav için yapılılacak en büyük hatalardan biri. Piyasada bir çok konu anlatımlı kitap var ancak bunlardan çoğu ya gereksiz bilgilere uzun uzun değinmiş ya da özet anlatalım derken çok yetersiz kalmış. Bu bakımdan"Murat yayınları" nın konu anlatımlı kitabı fena sayılmaz. Ancak son mevzuat değişikliklerden sonra bazı derslerde neredeyse kanun kopyala yapıştır yapılmış.Gene de piyasada en ideal konu anlatımlı kitaplardan biri. Bunun yanında bir çok özgün soru bankaları var bunları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yapmanız gereken 2000 yılından 2012 yılına kadar olan çıkmış soruların hepsini çözmek hatta aynı soruları defalarca çözmek. Çünkü çıkmış sorulara baktığınızda ÖSYM'nin aynı soruları evirip çevirip tekrar sorduğunu göreceksiniz. Ahmet Nohutçunun tüm adli-idari,kaymakamlık,kpss,ve kurum sınavlarını bir arada topladığı çıkmış sorular kitabını alabilirsiniz. Burada tabi çözümlü bir kitap daha tercih edilebilir çünkü böylece soru çözerek daha sağlıklı bir tekrar yapmış olursunuz.
Sınava hazırlık sürecini kısaca böyle özetleye biliriz. Son olarak hukuk sınavlarında en önemli olan "tekrar" hususuna değinmek istiyorum.Malumunuz hukuk bir derya sadece ticaret hukukuna girseniz çıkamazsınız bir sürü süreler,istisnalar hatta müstesnalar...Onun için sınavdan önce son 1 ay çok önemli.Bu ayda tüm dersler baştan konu anlatımları hızlıca tekrar edilmeli ve çıkmış sorular yeniden çözülmeli. Ben sizin için 1998 den günümüze tüm çıkmış soruları inceleyerek her ders için "top ten" oluşturdum.Osym'nin önemsediği en önemli ilk on konuyu ders ders yayınlayacağım.Bu "top ten" lere son bir hafta bakmanız çok önemli.İnşallah yazdıklarım faydalı olmuştur. Hepinizin hayırlı  neticeler almasını dilerim...
nöbetçihakim

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
yORUMLAR.
  1. Murat Yayınları'nı aldıktan sonra internetten bir araştırma yaptım ve ilk olarak burayı açtım. Kitabı aldığıma pişman olmadım. Henüz 4.sınıf öğrencisiyim ve yavaştan hazırlanmaya başlıyorum. Bilgileriniz ve önerileriniz için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. hocam, "top ten" dediğiniz oluşuma nasıl ulaşabilirim.

    YanıtlaSil
  3. top ten nedir hocam?

    YanıtlaSil