Avukatlık stajı nasıl başlatılır?

\\ \\ Hiç yorum yok

Hukuk fakültesi bitti, mezuniyet belgesi alındı, herkes staj başlatma telaşına düştü. Herkes de aynı soru işareti avukatlık stajını nasıl başlatacağım? Kolay bir işlem olsa da biraz uzun ve uğraştırıcı bir süreç. Şimdi size adım adım avukatlık stajının nasıl başlatılacağını anlatacağım.
  • Öncelikle Baronun istediği şu belgeleri temin edin.. Not: Konuya ilişkin güncellemeleri baronun sitesinden kontrol etmeyi unutmayın.
İSTENEN BELGELER
AÇIKLAMALAR

1 – Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.

3 Adet.  (Nüfus müdürlüğünden alınabilir.)        
2 – Fakülte Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi.
3 Adet mezun olunan Fakülteden aslı gibidir onaylı veya noterden onaylı.(Türkiye dışındaki fakülteler için lütfen sorunuz)
3 – Memuriyet Sicil özeti veya Bonservis.
2 Adet. (Mezuniyetten sonra memurluk yapanlar için.)
4 – Askerlik Terhis Belgesi.
1 Adet. (Mezuniyetten sonra Askerlik görevini yapanlar için.)
5 – Takdim ve Askı Kağıdı.
2 Adet.(Ekte verilen belgeye stajyer adayı kendi fotoğrafını yapıştırıp, kendisinin belirlediği, Baromuza kayıtlı  iki Avukat tarafından hem fotoğrafın üzerine, hem de açığa gelecek şekilde imza atılacaktır. Her iki belgede aynı şekilde düzenlenecektir.(Ekte verilmiştir)
6-   İstem Dilekçesi.
7 – Beyan Dilekçesi – 1 – 2(*)
8 – Muvafakatname (**)
2 Adet. (ikinci altı aylık dönemde staj yapılacak Avukattan alınacak.)
9 –  Sağlık Raporu.
2 Adet. Aile Hekimliğinden ya da Kamu Hastanelerinden alınabilir. Belge “Avukatlık yapmaya engel vücut ve akli arızası yoktur” kaydı ile alınacaktır.
10 – Sabıka Kaydı.
2 Adet  (Arşiv kayıtlı alınacak.)
11 – İkametgah Senedi.
2 Adet (Sadece İstanbul ikametgâhı kabul edilir)
12 – 4.5x6 cm ebadında vesikalık fotoğraf.
8 Adet renkli, usulüne uygun.

13 – 35.50.-TL. Damga Vergisi.
Herhangi bir Vergi Dairesine “Damga Vergisi” adı altında yatırılacak.

14 – Başvurunuz itibariyle SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Kurumlarından kaydınızın olmadığına dair belge.

Herhangi bir SGK müdürlüğünden ya da e-devlet şifresi ile internetten alınabilir

  • Bu belgeleri temin ettikten sonra İstiklal caddesindeki İstanbul Barosuna gidin ikinci kata çıktığınızda tam karşınızdaki 202 nolu odaya girin burada kaydınızı oluşturun burdan sonrası kolay zaten herkes bir sonraki adımı size söylüyor. (Baro bina inşaatı nedeniyle adres değişmiştir. Baro sitesinden kontrol edin.) Yalnız sizden 7 TL ücret alınacak üzerinizde para bulundurun.Belgeleri baroya verdikten sonra elinize aşağıdaki gibi bir kağıt tutuşturuyorlar. Bu askı süresini ve tahkikat mektubunuzun ne zaman çıkacağını gösteriyor.

  Burada hemen belirtim istem dilekçesine yazdığınız 5 avukattan birine tahkikat mektubu çıkıyor.Oradaki görevli hangi avukata çıkmasını istersiniz diye soruyor hangisini isterseniz tahkikat mektubu o avukat adına çıkıyor. Tahkikat mektubu İstanbul Barosu başkanının avukata hitaben yazdığı sizin hakkınızda rapor istediği mektuptur.
Yukarıdaki tahkikat mektubunu belirtilen süre içinde -ki bu genelde başvuru yaptığınız günün ertesi günü olur- alınız. Daha sonra aşağıdaki gibi bir tahkikat raporunu avukatınıza imzalatıp tekrar baroya getirin.İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI’NA

Sayı :…. Tarih:11.11.200.
Konu : (Ad Soyad yazılacak) hakkında tarafımdan istenen raporun başkanlığınıza sunulmasıdır.

Baronuz Staj Listesine yazılma isteminde bulunan ve halen …………. Üsküdar/İSTANBUL adresinde oturan (Ad Soyad yazılacak) hakkında 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 19.maddesi uyarınca gerekli araştırma tarafımca yapılmış olmakla;
1- Stajyer adayı Avukatlık Mesleğine kabul için gerekli nitelikleri taşımaktadır. Avukatlık Kanunu hükümlerine göre Avukatlığa engel bir hali bulunmamakta, çevresinde dürüst, sayılır ve güvenilir biri olarak tanınmakta, itibar sarsıcı kötü alışkanlık ve tutkunluğu bulunmamakta, Avukat olabilmek için gerekli manevi nitelikleri haiz bulunmaktadır.
2- Avukatlık Kanunu’nun 11.maddesinde belirtilen Avukatlıkla birleşmeyen aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya mesleğin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan bir işle veya Avukatlıkla birleşebilen işlerden olmakla birlikte staja devamlılığa engel olan bir işle uğraşmamaktadır.
İş bu rapor, tarafımca iki nüsha olarak düzenlenmiş olup, gereğinin yapılmasını arz ederim.

Saygılarımla…

Avukat

Baro Sicil No:


Tahkikat raporunu aldıktan sonra gene 202 ye gidip evrakı kaydettirip 212 ye götürüyorsunuz ve size aşağıdaki gibi bir not veriyorlar.
 Verilen bu kağıtta  belirtilen tarihte tekrar baroya gelip staj dosyasını alıyorsunuz daha sonra staj yapacağınız adliyeye gidip başsavcıya imzalatıyorsunuz. Tekrar dosyayı baroya teslim edip eğitim merkezine kaydınızı yaptırıyorsunuz. Hadi hayırlı olsun artık stajyer avukatsınız....

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.