Hukuk Fakültesi Öğrencilerine Uygulamalı Eğitim...

\\ \\ Hiç yorum yok
İzmir Üniversitesi (İZÜ) Hukuk Fakültesi, İzmir Adliyesi'yle yaptığı işbirliği çevresinde başlattığı "Gölge Hakim/Savcı" projesiyle öğrencilerine, eğitimlerinin ilk yılında mesleki tecrübe kazandırıyor. Proje çerçevesinde her öğrenci, İzmir Adliyesi'nde bir gün geçirdi, hakim ve savcılarla biraraya geldi, nezarethane, otopsi ve duruşma çalışmalarına eşlik etti ve dava seyretti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak'ı ziyaret eden İZÜ Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu ile Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Meltem Öztürk, öğrenciler üzerinde birçok yönden olumlu etki yapan çalışmanın devam etmesi talebini iletti. Projenin geri dönüşlerini görmekten mutlu olduklarını ifade eden Başsavcı Kavak da çalışmanın gelecek yıl devamı konusunda olumlu görüş bildirdi.

İZÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin eğitim bilincinin bu projeyle yükseldiğini ifade eden Dekan Hekimoğlu, "Türkiye'de adliye görmeden mezun olan hukukçular var. Birinci sınıftan mesleğinin ortamını teneffüs eden öğrenciler, sorumluluklarının ruhunu kazanmak konusunda daha yüksek bir bilinçle yola çıkma şansı buluyor." diye konuştu. Adliye ziyaretlerinin öğrencilerin ders saatlerine de olumlu yansıdığını belirten Yrd. Doç. Dr. Öztürk ise, "Adliye içindeki hiyerarşik yapılanmanın keskinliği, ilgi çekici adli vakalarlae öğrencilerimizin yaşadıkları deneyimi sınıfta paylaşmaları, teorik eğitim sürecine de renk kattı. Hukuk fakültesini, ileride daha kolay iş bulma veya kariyerli bir meslek sahibi olma gibi maddi beklentilerle tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Çoğu öğrenci, ilk günden itibaren sürekli hakimlerin ve savcıların aylık gelirlerini, sahip oldukları yetkileri öğrenmek istiyor ama uygulama içinde mesleği tanıdıkça, salt parasal beklentilerle yapılamayacağını öğreniyor. Adliye içinde hakim ve savcıların yaşadığı stresi ve iş yoğunluğunu görmek, mesleğin gerçekleriyle erken karşılaşılmasını sağlıyor. Aldıkları eğitimin uygulama aşamasını da sorgulayan öğrencilerimiz, mesleklerine bilinçli birer hukukçu olarak başlayacak." dedi.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.