HSYK'dan dizilere hakim, savcı ayarı

\\ \\ Hiç yorum yok

HSYK bu kararını 2012-2016 stratejik planında duyurdu. HSYK 5 yıllık yol haritasında, 8 amaç, 39 hedef, 137 faaliyet belirledi. Faaliyetler arasında, yerli dizilerde geçen yargı ile ilgili sahnelerin gerçeğe uygun kurgulanabilmesi için prodüksiyon şirketleri ile çalışma yapılması da yer aldı. 
 
ADLİYELERE BASIN BÜROSU 
Plana göre, Adalet Bakanlığı ile birlikte adliyelerde iletişim fakültesi mezunlarının görev yapacağı basın ve halkla ilişkiler büroları kurulacak. Hâkim ve savcılar arasından yeterli sayıda basın sözcüsü görevlendirilecek. HSYK’nın faaliyetleri Türkçe, İngilizce bülten, kitapçık, CD ile duyurulacak. Stratejik plandaki stratejik hedeflerden bazıları ise şöyle:
 
* Yargıya güven konusundaki eksiklik en önemli tehdit. HSYK varlık sebebi olan bağımsız, tarafsız güvenilir yargı anlayışının bir an önce yaşama geçirilmesi için çalışacak.
 
* Mesleki yetkinlik, meslek içi eğitime önem verilecek.
 
* HSYK’nın kurumsal kimliği geliştirilerek, faaliyet ve hizmetlerindeki kalite yükseltilecek.
 
* Halkla ilişkilerdeki zayıflık bilgi kirliliğine yol açıyor. Savcılıklar, mahkemeler ve kurulun medya, halkla ilişkiler yönü güçlendirilecek.
 
* Uluslararası ilişkilere önem verilerek, AB ile müzakerelere ülkemizin daha güçlü katılması sağlanacak, uluslararası standartları aşmış örnek bir kurul yapısı oluşturulmaya çalışılacak.
 
SAVCI İLE KOMİSERİN İLİŞKİSİ 
Behzat Ç. dizisinde Başkomiser Behzat Ç. ile kadın savcı Esra’nın evlilik dışı ilişkisi zaman zaman tepkilere neden olmuştu. Dizinin yapımcıları ilerleyen bölümlerde ikiliyi evlendirmişti. Dizinin sezon finalinde Savcı Esra karakteri öldürüldü.

Habertürk

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.