Global Hukuk Forumu Resmen Faaliyete Başladı

\\ \\ Hiç yorum yok
Uluslararası düzeyde hukukun üstünlüğü ilkesini yaymayı ve yeni nesil yetenekli hukukçuları desteklemeyi amaç edinen Global Rule of Law Forum, görkemli bir davetle kuruluşunu ilan etti.
Avukat Can Yeğinsu'nun önderliğinde bir grup gönüllü hukukçunun biraraya gelmesiyle geçen yıl kurulan Global Rule of Law Forum (GRLF), Getty Images Galery'de Salı akşamı düzenlenen görkemli davetle faaliyete geçti. Programda Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz başta olmak üzere hukuk ve iş dünyası ile medya mensuplarından oluşan seçkin bir davetli grubu hazır bulundu.
Dünyanın 27 farklı ülkesi ve 42 kentinden bireylerin verdiği destekle, hukuk mesleğinin önündeki sosyal, ekonomik ve ırkçı engellerin ortadan kaldırılması ve yetenekli genç hukukçulara yardımcı olmayı amaçlayan GRLF, ilk etkinliğini London School of Economics'te gerçekleştirerek, Türkiye'nin yeni anayasa tartışmalarını Londra'ya taşımış oldu.
Global Hukuk Forumu'nun kurucusu Avukat Can Yeğinsu, kuruluş davetinde yaptığı konuşmada, dünyanın farklı ülkelerindeki hukukçulara vermiş oldukları destek nedeniyle teşekkür etti. GRLF'nin bunda sonra hayata geçireceği projeleri de açıklayan Yeğinsu, 'Mentoring Scheme' ile hukuk mesleğinin önündeki sosyal, ekonomik ve ırkçılık engellerini kaldırıp, yetenekli genç hukukçulara rehberlik etmeyi amaçladıklarını kaydetti.
GRLF'nin 'Young Lawyers for the Rule of Law' projesi ile de ülkelerinde ve dünyada hukukun üstünlüğünü yayma bilincine sahip hukukçuları bir araya getiren bir ağ oluşturmayı hedeflediklerini belirten Can Yeğinsu, "Adil ve eşitlikçi bir toplumun temeli olarak kabul edilen anlayışın üzerine dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz" dedi.
Yeğinsu, GRLF'nin, Twitter ve Facebook üzerinden de hukukun üstünlüğüne dair uluslararası gelişmeleri duyurmayı sürdüreceğini hatırlatarak, kuruluşun sosyal paylaşım alanlarında dünyanın farklı birçok coğrafyasından 12 bin kişi tarafından takip edildiğini ifade etti.
CAN YEĞİNSU KİMDİR?
Oxford Edebiyat ve Harvard Hukuk bölümlerini birincilikle bitiren Can Yeğinsu, 2008 yıllında Harvard'da mezuniyet konuşmasını yapan ilk Türk olarak tanındı. Londra'da bulunan 4 New Square Chambers'da görevini Barrister – Avukat olarak yapan Yeğinsu, 2010'da İngiltere'nin en üst temyiz mahkemesi olan İngiliz Süpreme Court'da savunma yapan ilk Türk olmanın yanı sıra, geçen yıl İngiliz Temyiz Mahkemesi'nde şampiyon jokey Kieren Fallon karşısında İbrahim Aracı adlı Türk işadamını başarıyla temsil etmesi ile adından söz ettirdi.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.