En başarılı avukat olmanın sırrı ne?

\\ \\ Hiç yorum yok
Hukuk fakültesi öğrencisi veya bu fakülteye gitmeye düşünenlere kısaca namzed hukukçulara faydalı olacağını düşündüğüm Ali Ulusoy'un 2010 yılında kaleme aldığı yazıyı blogumda sizlerle paylaşmak istiyorum.Faydalı olması ümidiyle...

Araştırmalar sonucunda son 20-30 yıllık dönemde ABD'nin en başarılı avukatlarının 2. Dünya Savaşı döneminde ABD'ye gelmiş Doğu Avrupa kökenli Yahudi göçmenlerin çocuklarından çıktığı tespit edilmiş. Bunun nedenleri incelendiğinde ortaya şöyle bir tablo çıkmış:
Doğu Avrupa Yahudisi göçmenler de tıpkı aynı dönemde gelen İrlanda ve İtalyan kökenliler gibi çok fakir. Büyük şehirlerin varoşlarında yarı aç yarı tok yaşam mücadelesi veriyorlar. Ama aralarında büyük bir fark var. İrlandalı ve İtalyan göçmenler köy kökenli. Yahudiler ise kentlerden gelmiş. Kültürel düzeyleri arasındaki bu fark çocuklarını yetiştirmede kendisini gösteriyor. Yahudi göçmenler, yarı aç gezme pahasına çocuklarına piyano dersi aldırıyor. Onlara tiyatro gibi rafine sanatları tanıtıyor.
Diğer göçmenlerin aksine çocuklarını sadece iki mesleğe yönlendiriyorlar: Avukatlık ve doktorluk. Bunları şartlar ne olursa olsun hiçbir zaman ölmeyecek, krizlerden etkilenmeyecek iki meslek olarak görüyorlar.
Bunların yeni avukat olmuş, başarıya ve paraya aç, zıpkın gibi ve hırslı çocuklarını iş hayatına atıldıklarında bir sürpriz bekliyor. Konvansiyonel büyük hukuk büroları bunları işe almıyor. İyi giyimli, sarışın, mavi gözlü yani WASP olmayanlar o dönemde büyük bürolara giremiyorlar. Kara-kuru, esmer Yahudi  delikanlılar o dönemde bu meslekte 'zenci' muamelesi görüyorlar. Bir anlamda 'tipten' kaybediyorlar.
Onlar da ne yapıyor? Kıyıda köşedeki küçük avukatlık ofislerinde büyük büroların beğenmedikleri işleri alıyorlar. İçlerinden daha da akıllıları ticaret hukukunda o dönemin ekonomisinin gelişme trendinin ortaya çıkardığı 'şirket birleşme ve devralmaları' alanına büyük büroların ilgi göstermediğini fark ediyorlar. Büyük bürolar, zor durumda olan şirketleri hukuk oyunlarıyla ele geçirmenin büro imajlarına zarar vereceğini düşünüyorlar. Bu tür işleri küçük bürolarının yapacağı türden 'pis işler' olarak görüyorlar. Geleceği göremiyorlar. Baştan bu işlere girmediklerinden ve gerekli bilgi ve tecrübeyi ıskaladıklarından, sonradan bu işlerin avukatlığın en önemli ve kazançlı işleri olduğunu anladıklarında iş işten geçmiş oluyor.
Bu işlerde tam bir uzmanlaşma sağlayan o küçük büroların Yahudi göçmen çocukları avukatlar kısa bir süre içinde ülkenin en başarılı, en çok para kazanan ve en büyük avukatları haline geliyor.
MediaCat tarafından Türkçe'ye çevrilerek yayınlanan Malcolm Gladwell'in 'Outliers, Çizginin Dışındakiler' isimli kitabında bunlar ayrıntısıyla ve hoş bir üslupla anlatılıyor. Herkese tavsiye ederim.Devamını bu linkten okuyabilirsiniz.

Ehukuk.org; Türkiye ve dünyadan hukuk alanındaki gelişmelerin incelendiği ve analiz edildiği Türkiye’nin en popüler hukuk blogu'dur. Nöbetçi Hakim adıyla kurulan blog, 2013 yılından itibaren ehukuk.org olarak yayınlarına devam etmektedir. Gönüllü hukukçu editörler tarafından hazırlanır.

Benzer yayınlar.
YORUMLAR.